Świat

Szef niemieckiej dyplomacji: fundamenty pokoju są dzisiaj bardziej kruche

Świat


OBWE może realnie przyczynić się do redukcji zagrożeń dla bezpieczeństwa. Warunkiem jest, aby wszystkie strony przestrzegały reguł - powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski na czwartkowym szczycie OBWE w Hamburgu. Otwierając konferencję, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier ocenił z kolei, że ton w relacjach między Wschodem i Zachodem zaostrzył się w minionych latach, a fundamenty pokoju są dziś bardziej kruche.

Steinmeier podkreślił znaczenie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) dla pokoju na Starym Kontynencie. Wskazał w tym kontekście szczególnie krytyczną sytuację na wschodzie Ukrainy, gdzie ponownie obserwowany jest wzrost przemocy, ale też konflikt między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach.

OBWE zorganizowała Specjalną Misję Monitoringową w Donbasie, gdzie trwa konflikt między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Kijów forsuje pomysł wysłania do tego regionu uzbrojonej misji policyjnej, jednak Berlin sceptycznie ocenia szanse tej propozycji. Także w Górskim Karabachu OBWE ma kilku nieuzbrojonych obserwatorów. Uczestnicy spotkania ministerialnego mają też poruszyć problem kontroli zbrojeń oraz nieformalnie konfliktu w Syrii. Steinmeier podkreślił, że Hamburg "jak żadne inne miasto w Niemczech" symbolizuje otwartość na świat, tolerancję i różnorodność. - Oby duch miasta dodał skrzydeł uczestnikom obrad - powiedział. Jak ocenił, spotkanie nie będzie pozbawione kontrowersji.

"Skomplikowana, niestabilna i nieprzewidywalna sytuacja"

W swoim wystąpieniu szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski ocenił, że spotkanie odbywa się w "skomplikowanej, nieprzewidywalnej i wymagającej" sytuacji bezpieczeństwa, która "pogorszyła się jeszcze" od ubiegłorocznego spotkania OBWE w Belgradzie. - Wierzę, że OBWE może odegrać ważną rolę w zakresie redukcji zagrożeń, wspierania procesów pojednania, rozwiązywania konfliktów oraz promocji bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Jest jeden warunek, aby wszystkie strony przestrzegały reguł - zaznaczył minister. Szef polskiej dyplomacji odniósł się w tym kontekście do sytuacji na Ukrainie, wyrażając "zaniepokojenie niestabilną i nieprzewidywalną sytuacją w Donbasie oraz trwającą wciąż okupacją i nielegalną aneksją Krymu". Pozytywne działania OBWE w wyznaczonych strefach w Donbasie zmierzające do rozdzielenia walczących są - jak dodał Waszczykowski - "wciąż przyćmiewane przez pogorszenie ogólnej sytuacji na linii konfliktu". Szef dyplomacji podkreślił zarazem, że Polska docenia pracę specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, popiera jej przedłużenie oraz wzmocnienie obecności międzynarodowej w Donbasie, włącznie z potencjalną misją policyjną.

Spotkanie z Ławrowem

Przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji OBWE, w której udział bierze ok. 50 ministrów spraw zagranicznych, Frank-Walter Steinmeier spotkał się w środę wieczorem z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Rosyjski minister rozmawiał również z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, przede wszystkim - jak poinformowano po spotkaniu - o Syrii, w tym o możliwościach przerwania działań wojennych w mieście Aleppo.

Niemcy objęły rotacyjne przewodnictwo OBWE 1 stycznia po Serbii, stawiając sobie za cel ożywienie działalności tego gremium. OBWE powstała w 1995 roku w nawiązaniu do tradycji Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z czasów zimnej wojny, której największym sukcesem było podpisanie w 1975 roku Aktu Końcowego - dokumentu powszechnie uznawanego za przełom w relacjach między ówczesnym komunistycznym Wschodem a demokratycznym Zachodem.

Autor: kg/adso / Źródło: PAP