Świat

Ośrodek szkoleniowy NATO w Gruzji. Rosja: to prowokacja

Świat

Ośrodek szkoleniowy NATO w Gruzji. "Krok ku pogłębieniu współpracy"
NATO ChannelGruzińscy żołnierze będą ćwiczyć w ośrodku szkoleniowym NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wziął udział w czwartek w uroczystości inaugurującej wojskowy ośrodek szkoleniowy w Krcanisi koło Tbilisi. Powiedział, że "centrum to jest znaczącym krokiem ku pogłębieniu współpracy" Gruzji z NATO. Rosja uznała ruch za "prowokacyjny".

- Wszystkie te działania pomagają Gruzji realizować jej aspiracje dotyczące członkostwa w NATO - dodał Stoltenberg. Wyjaśnił też, że otworzenie ośrodka szkoleniowego to jeden z kroków, jakie podjęto zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, aby wzmocnić "zdolności obronne" Gruzji.

Rosja uważa, że dalsze wzmocnienie więzi między sojuszem NATO a Gruzją zdestabilizuje sytuację bezpieczeństwa w regionie - przekazała w czwartek rzeczniczka rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Maria Zacharowa. Dodała, że otwarcie nowego ośrodka szkoleniowego NATO w Gruzji to ruch "prowokacyjny".

Realizacja porozumień z Newport

Wspólny Ośrodek Szkoleń i Ewaluacji (JTEC) to element współpracy NATO z Gruzją zapowiedziany na ubiegłorocznym szczycie sojuszu w Walii. Do celów JTEC wykorzystana będzie infrastruktura armii gruzińskiej w Krcanisi oraz w Waziani.

Jesienią 2014 roku NATO na szczycie w Newport zapowiedziało, że pomoże Gruzji w dostosowaniu się do wymogów sojuszu. Prócz stworzenia JTEC zaplanowano w związku z tym zwiększoną wymianę informacji wywiadowczych i więcej wspólnych manewrów.

Reuters przypomina, że wstąpieniu Gruzji do NATO przeciwna jest Rosja, a ponadto proces ten - zdaniem ekspertów - może być opóźniany przez zastrzeżenia krajów członkowskich Sojuszu, które nie chcą prowokować Moskwy.

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości