Szef NATO o wycofaniu rosyjskich wojsk: Nic takiego nie zarejestrowaliśmy

mil.ruRosyjskie wojska na granicy z Ukrainą formalnie tylko ćwiczą

Biały Dom, Pentagon, NATO i Ukraińcy zaprzeczają twierdzeniu Władimira Putina, jakoby siły zbrojne jego kraju wycofały się znad granicy z Ukrainą. Rozmieszczenie rosyjskich wojsk miało się nie zmienić.

- Nie możemy potwierdzić wycofania wojsk rosyjskich znad granicy. Nic takiego nie zarejestrowaliśmy - powiedział w Warszawie szef NATO, Anders Rasmussen. Wezwał przy tym Rosję do realnego wycofania sił i zawieszenia wsparcia dla separatystów.

- Nie ma oznak zmian w postawie rosyjskich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą - podał natomiast Pentagon.

- Tak jak wcześniej, nadal obserwujemy ruchy rosyjskiego lotnictwa wojskowego oraz żołnierzy i sprzętu w pobliżu ukraińskich granic – oświadczyły służby prasowe Straży Granicznej w Kijowie.

Nacisk zza granicy

O rzekomym usunięciu się rosyjskiego wojska znad granicy z Ukrainą prezydent Rosji poinformował na konferencji prasowej w Moskwie po spotkaniu z rotacyjnym przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem.

Poinformował, że teraz znajdują się one na poligonach, gdzie - jak to ujął - regularnie odbywają ćwiczenia. - Można to łatwo sprawdzić za pomocą współczesnych środków rozpoznania - zaznaczył.

Rosyjskie wojska zgrupowały się nad granicą Ukrainy na przełomie marca i kwietnia. Moskwa zapewniała, że przeprowadzane są tam manewry, jednak wyglądało na to, że oddziały rozłożyły się z obozem na dłuższy czas. Łącznie ma być tam około 30 tysięcy żołnierzy z ciężką bronią i wsparciem lotniczym.

Rosja już kilka razy informowała wycofaniu lub częściowym wycofaniu sił, ale za każdym razem NATO i Ukraina stwierdzały, że nic takiego nie miało miejsca. Kijów i państwa zachodnie traktują obecność rosyjskich oddziałów przy granicy jako formę nacisku i groźbę pod adresem nowych władz Ukrainy.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk/kka / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości