Świat

Boris Johnson w "szczerej rozmowie" z prezydentem Iranu

Świat


Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson w niedzielę odbył blisko godzinną rozmowę w Teheranie z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Wizyta Johnsona w Iranie ma doprowadzić do uwolnienia więzionej w tym kraju Brytyjki - przypomina Reuters.

Johnson i Rowhani "szczerze rozmawiali o utrudnieniach we wzajemnych relacjach oraz zgodzili się, że we wszystkich dziedzinach potrzebny jest postęp" - głosi oświadczenie wydane przez Foreign Office po zakończeniu wizyty.

Irańska telewizja państwowa podała z kolei, że rozmowy dotyczyły przede wszystkim dwustronnych stosunków, porozumienia atomowego (w sprawie irańskiego programu atomowego - red.) oraz sytuacji w regionie. Była to zaledwie trzecia wizyta szefa brytyjskiej dyplomacji w Iranie w ostatnich 14 latach oraz pierwsza od podpisania w 2015 roku umowy atomowej.

Rozmowy z irańskimi politykami

Wcześniej w niedzielę Johnson spotkał się z szefem irańskiej agencji energii atomowej Alim Akbarem Salehim. Według komunikatu brytyjskiego MSZ "podczas obu spotkań omówiono pełen zakres kwestii regionalnych i dwustronnych, w tym związanych z sektorem bankowym oraz obaw Wielkiej Brytanii dotyczących spraw konsularnych osób z podwójnym obywatelstwem".

W sobotę Johnson rozmawiał o takich osobach ze swoim irańskim odpowiednikiem, Mohammadem Dżawadem Zarifem. Szczególną uwagę w ostatnich tygodniach przykuwała sprawa obywatelki brytyjskiej Nazanin Zaghari-Ratcliffe, która ma również obywatelstwo Iranu.

Brytyjka więziona za szpiegostwo

38-letnia Zaghari-Ratcliffe w kwietniu została w Iranie skazana na pięć lat więzienia za próbę obalenia reżimu i szpiegostwo. Mąż kobiety oraz Fundacja Thomson Reuters, dla której pracowała, twierdzą, że przebywała ona w Iranie na wakacjach z córką. Tymczasem w listopadzie Johnson powiedział w parlamencie, że "uczyła ludzi dziennikarstwa", a irański sąd na podstawie jego wypowiedzi przedstawił Zaghari-Ratcliffe dodatkowe zarzuty "szerzenia propagandy przeciw władzy". Johnson wycofał się później ze swych słów i zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, by doprowadzić do uwolnienia Brytyjki. Jednak w niedzielę brytyjski szef dyplomacji zakończył swoją wizytę w Iranie bez porozumienia w tej sprawie.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP