Świat

Szef MSZ Turcji: Merkel w ostatnich latach była jedyną prawdziwą przywódczynią w Europie

Świat


Turcja powinna utrzymywać dialog z Niemcami, a po uformowaniu nowego rządu w Niemczech prezydent Recep Tayyip Erdogan zaprosi kanclerz Angelę Merkel do rozmów - powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu w opublikowanym w czwartek wywiadzie.

- Kiedy Niemcy stworzą nowy rząd, prezydent Erdogan zaprosi panią kanclerz Merkel do Turcji lub sam może przyjechać do Niemiec. Powinniśmy podtrzymywać dialog. Bardzo szanuję panią Merkel. W ostatnich pięciu-sześciu latach była jedyną prawdziwą przywódczynią w Europie - powiedział Cavusoglu dziennikarzom niemieckim.

Cavusoglu zaprzeczył, jakoby zbliżenie w stosunkach z Niemcami miało na celu poprawę sytuacji gospodarczej Turcji.

Punkty sporne

Głównym punktem spornym w dialogu turecko-niemieckim jest zatrzymanie korespondenta gazety "Die Welt" Deniza Yucela, który od 11 miesięcy przebywa w tureckim areszcie bez postawienia mu zarzutów.

Cavusoglu zapewnił, że sprawa nie ma charakteru politycznego, ale podkreślił, że nie może ingerować w działanie wymiaru sprawiedliwości.

W kwestii spraw wewnętrznych Turcji szef dyplomacji wyraził nadzieję, że "obecne przedłużenie stan wyjątkowego będzie ostatnim", ale dodał, że sytuację trzeba będzie ocenić za trzy miesiące.

Spotkanie z Gabrielem

Komentując trwającą wojnę domową w Syrii, Cavusoglu oskarżył reżim prezydenta Baszara el-Asada o torpedowanie procesu pokojowego z Astany. Jego zdaniem "zadaniem Rosji i Iranu jest zatrzymać agresję reżimu".

Cavusoglu spotkał się w sobotę z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Sigmarem Gabrielem. Politycy opowiedzieli się, po okresie głębokiego kryzysu we wzajemnych stosunkach, za ożywieniem relacji gospodarczych i powrotem do strategicznego dialogu.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: