Świat

Szef MON potwierdza: amerykańskie F-16 przylecą do Polski

Świat

Aktualizacja:
Więcej Amerykanów na polskiej ziemi
tvn24F-16 wylądują w Łasku

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak potwierdził informację o przylocie do Polski amerykańskich myśliwców F-16 i kontyngentu 300 żołnierzy. Samoloty te wzmocnią NATO-wską misję patrolową nad państwami bałtyckimi.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", w poniedziałek do Polski przyleci 12 samolotów F-16. Informację tę potwierdził minister obrony Tomasz Siemoniak, który przekazał, że amerykańskie siły dotrą do Polski w przyszłym tygodniu.

- Wczoraj w Sejmie premier Donald Tusk mówił o intensywnych konsultacjach polsko-amerykańskich w dziedzinie obronności w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą. Dzisiaj chciałem przekazać, że najbliższe ćwiczenia wojsk amerykańskich będą przeprowadzone w Polsce na znacznie większą skalę. W przyszłym tygodniu do Polski przyleci 12 samolotów F-16 i 300 żołnierzy - powiedział Tomasz Siemoniak.

Amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa są aktualne

Minister obrony narodowej dodał, że strona polska bardzo docenia ten gest i działanie sojuszników. - Jest ono szybkie i efektywne - dodał.

Natomiast ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Stephen D. Mull, zaznaczył, że to, co dzieje się na Ukrainie, jest bardzo niepokojące. - To dramatyczne wyzwanie dla całej podstawy bezpieczeństwa, które istniało w Polsce przez ostatnie 40 lat. Jeden kraj próbuje zmienić granice, które są gwarantowane przez OBWE. Nie możemy tego akceptować. Musimy reagować, aby zapewnić naszych sojuszników, że nasze gwarancje bezpieczeństwa są aktualne - mówił.

Dlatego zapadła decyzja o zacieśnieniu stosunków militarnych z Polską. Ambasador poinformował również o planowanych sankcjach dla Rosji.

F-15 na Litwie

Amerykańskie maszyny już doleciały na Litwę. Na wojskowym lotnisku Zokniai wylądowało już sześć amerykańskich myśliwców F-15 i dwa samoloty-cysterny.

Od stycznia do kwietnia misją nad państwami bałtyckimi - w ramach rotacyjnego dowództwa - kierują właśnie Stany Zjednoczone. Do tej pory służyły w niej cztery myśliwce. Decyzja o wzmocnieniu misji zapadła w środę. Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział, że podczas kryzysu związanego z sytuacją na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym Polski i krajów bałtyckich, gdzie trafi sześć dodatkowych samolotów USA. Misję patrolową nad Estonią, Litwą i Łotwą pełnią rotacyjnie samoloty innych państw NATO, ponieważ państwa bałtyckie nie posiadają lotnictwa bojowego.

WIĘCEJ MATERIAŁÓW FAKTÓW NA STRONIE FAKTY.PL

Autor: mtom//tka/kwoj / Źródło: PAP, rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: www.af.mil