Świat

Minister obrony Litwy zadowolony: to korzyść nie tylko dla Polski

Świat

[object Object]
Prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej Polski i USAtvn24
wideo 2/23

- Zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce oznacza wzmocnienie bezpieczeństwa Litwy i innych państw bałtyckich – powiedział minister obrony Litwy Raimundas Karoblis, komentując podpisaną w środę polsko-amerykańską deklarację.

Pięć efektów wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu. CZYTAJ WIĘCEJ

- To jest korzyść nie tylko dla Polski, ale też dla trzech państw bałtyckich - powiedział agencji BNS Karoblis. - Uwzględniając odległości, obecność żołnierzy USA w Polsce najbardziej korzystna jest dla nas - dodał.

Minister przypomniał, że "w kwestii bezpieczeństwa NATO i USA państwa bałtyckie oraz Polskę traktują jako jeden region". Wyraził opinię, że wraz ze wzrostem obecności wojsk USA w Polsce wzrośnie też liczba żołnierzy amerykańskich uczestniczących w ćwiczeniach organizowanych na Litwie.

Tysiąc dodatkowych żołnierzy w Polsce

Podpisana przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa w środę w Waszyngtonie deklaracja zakłada, że "Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego".

Obecność ma wzrosnąć "w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania".

"Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych projektów wymienionych poniżej, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza" - napisano w deklaracji.

PRZECZYTAJ CAŁĄ DEKLARACJĘ

Autor: asty//kg / Źródło: PAP

Raporty: