Szef GRU, bankier Putina i "prawosławny czekista". Zobacz, kogo objęły sankcje USA

Świat


Nowe amerykańskie sankcje uderzają w najbliższe otoczenie prezydenta Rosji. W jego przyjaciół, kolegów z KGB, biznesowych wspólników. Na liście znaleźli się m.in. były pierwszy wicepremier i minister obrony, a obecnie szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, gazowo-naftowy potentat Giennadij Timczenko oraz Jurij Kowalczuk - jak się nieoficjalnie mówi, dbający o finanse Putina.

Na liście jest 20 osób i jedna instytucja.

KREML

Siergiej Iwanow - szef Administracji Prezydenta, generał KGB i SWR w stanie spoczynku, były pierwszy wicepremier i wieloletni minister obrony; w 2007 był wymieniany obok Miedwiediewa jako drugi główny kandydat na prezydenta, uważany za "jastrzębia", przyjaciel Putina.

Aleksiej Gromow - 1. zastępca szefa Administracji Prezydenta, wieloletni wysoki urzędnik na Kremlu, zaufany człowiek Putina.

Siergiej IwanowWikimedia

Andriej Fursienko - doradca Władimira Putina, były minister edukacji i nauki, przyjaciel Putina jeszcze z lat 90-tych z Petersburga.

Władimir Kożin - szef wydziału gospodarczego na Kremlu, zarządza ogromnym majątkiem Administracji Prezydenta.

STRUKTURY SIŁOWE

Igor Siergun - szef wywiadu wojskowego GRU, zastępca naczelnika Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, wieloletni oficer GRU.

Wiktor Iwanow - szef FSKN (federalna agencja antynarkotykowa), wcześniej wieloletni szef kadr na Kremlu, były oficer KGB.

Wiktor IwanowWikimedia

BIZNES

bracia Arkadij i Borys Rotenbergowie - milionerzy, przyjaciele Putina jeszcze z lat 90-tych z Petersburga, współwłaściciele kilku dużych firm w różnych sektorach gospodarki, m.in. gazowym; udziałowcy Banku Rossija; dawni sparingpartnerzy Putina w judo.

Jurij Kowalczuk - główny akcjonariusz Banku Rossija, przyjaciel Putina z Petersburga od lat 90-tych, uważany za "bankiera Putina; jeden z oligarchów, którzy najwięcej zarobili na igrzyskach w Soczi.

Giennadij Timczenko - szef holdingu Volga Group, współwłaściciel 2. na rosyjskim rynki gazowej firmy, Novatek, współwłaściciel firmy Gunvor, handlującej w Europie rosyjską ropą; jego firmy specjalizują się w inwestycjach w energetyce, transporcie i aktywów infrastrukturalnych.

Władimir Jakunin - prezes państwowych kolei (RŻD). Koleje Rosyjskie to jedno z największych przedsiębiorstw transportowych na świecie (ma około 80 proc. udział w całości przewozów w Rosji); zatrudnia ponad milion ludzi; Jakunin to były oficer KGB, uważany za lidera tzw. zakonu prawosławnych czekistów (byłych kagiebistów, którzy po upadku ZSRR nawiązali bliskie kontakty z Cerkwią).

Bank Rossija - jego udziałowcami są przyjaciele Putina (m.in. Kowalczuk czy Rotenbergowie), nieoficjalnie mówi się, że udziały ma tam również - przez podstawionych ludzi - sam Putin.

Władimir JakuninWikimedia

PARLAMENT

Siergiej Naryszkin - przewodniczący Dumy, wcześniej szef Administracji Prezydenta Rosji, były oficer KGB.

Jewgienij Buszmin - zastępca przewodniczącego Rady Federacji.

Władimir Dżabarow - 1. zastępca przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Rady Federacji.

Nikołaj Ryżkow - senator, członek Rady Federacji.

Siergiej Naryszkin

Siergiej Mironow - deputowany Dumy, szef partii Sprawiedliwa Rosja.

Wiktor Ozierow - przewodniczący komisji ds. obrony i bezpieczeństwa Rady Federacji.

Oleg Pantelejew - przedstawiciel organu wykonawczego obwodu kurgańskiego w Radzie Federacji.

Siergiej Żeleźniak - wiceprzewodniczący Dumy, związany z Bankiem Rossija.

Aleksandr Totoonow - członek Rady Federacji, członek komisji ds. kultury, nauki i informacji.

Autor: jl//gak / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: