Świat

Szef FBI: Państwo Islamskie radykalizuje Amerykanów. Jest groźniejsze niż Al-Kaida

Świat


Dyrektor FBI James Comey ocenił, że taktyka Państwa Islamskiego (IS), polegająca na rekrutowaniu Amerykanów i podżeganiu do przemocy, stała się większym zagrożeniem terrorystycznym dla USA niż ewentualny atak z zewnątrz przeprowadzony przez Al-Kaidę.

W czasie forum w Kolorado poświęconemu bezpieczeństwu Comey powiedział, że IS, które utworzyło samozwańczy kalifat na obszarach Syrii i Iraku, dotarło z przesłaniem do pewnej niesprecyzowanej grupy Amerykanów.

Państwo Islamskie groźniejsze od Al-Kaidy

Zwrócił uwagę na prowadzoną od roku w mediach społecznościowych kampanię dżihadystów, nakłaniającą muzułmanów, którzy nie mogą udać się na Bliski Wschód, aby "zabijali tam, gdzie przebywają".

Na pytanie, czy zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego jest większe niż ze strony Al-Kaidy, która zorganizowała zamach 11 września 2001 roku, Comey odparł twierdząco.

Aresztowania w USA

Według szefa FBI konta na Twitterze powiązane z Państwem Islamskim mają ponad 21 tys. anglojęzycznych obserwujących na całym świecie, z których tysiące mogą mieszkać w USA.

- FBI w ostatnich ośmiu tygodniach aresztowała pewną znaczącą grupę zradykalizowanych ludzi - dodał Comey, nie podając szczegółów.

Powtórzył ujawnione wcześniej informacje o aresztowaniu osób, które planowały ataki w związku z obchodami Dnia Niepodległości 4 lipca.

Amerykańskie służby mają informacje o dziesiątkach Amerykanów w wieku od 18 do 62 lat, którzy udali się do Syrii lub Iraku, aby walczyć w szeregach IS - dodał.

Wysłannik TVN24 do Turcji: władze zatrzymały 1050 bojownikówtvn24
wideo 2/2

Autor: asz//plw / Źródło: PAP