"Mamy do rozwiązania centralny problemem ludzkości"


Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę podczas szczytu klimatycznego w Bonn, że od tego, czy zdołamy rozwiązać problem zmian klimatu, zależą losy ludzkości.

- Zebraliśmy się w Bonn, gdyż mamy do rozwiązania centralny problemem ludzkości. Zmiany klimatu zdecydują o losach naszego świata, o pomyślności nas wszystkich, a także konkretnie o tym, czy ludzie nadal będą mogli mieszkać na wyspach na Pacyfiku - powiedziała Merkel. - Nasze wspólne przesłanie brzmi: chcemy chronić nasz świat - oświadczyła szefowa niemieckiego rządu. Gospodarzem COP23 są wyspy Fidżi. Niemcy jako organizator techniczny oddały do dyspozycji tego państwa infrastrukturę w dawnej stolicy RFN - Bonn.

"Stawką jest zaufanie i solidność"

Merkel zapewniła, że jej kraj stoi na gruncie porozumienia paryskiego, a obecnie głównym zadaniem jest wypracowanie reguł pozwalających na implementację tej umowy.

- Stawką jest zaufanie i solidność - zaznaczyła. Szefowa niemieckiego rządu wskazała na ambitne cele wyznaczone przez Unię Europejską: ograniczenie do roku 2030 o co najmniej 40 procent emisji gazów cieplarnianych. Podkreśliła, że w ramach UE rozdzielono zadania i "każdy kraj wie, co ma zrobić". Merkel przypomniała o oddzielnym zobowiązaniu podjętym przez jej rząd. Niemcy chcą do 2020 roku zredukować emisje o 40 procent. Kanclerz przyznała, że do realizacji tego celu "sporo jeszcze brakuje". - Chcę powiedzieć otwarcie: w Niemczech też nie jest to łatwe - powiedziała. Niemiecka kanclerz wskazała na skutki "zwrotu energetycznego" dla rynku pracy, kwestii socjalnych i implikacje dla ceny energii. - Będziemy się starali - obiecała. W Niemczech od ponad miesiąca trwają rozmowy sondażowe o utworzeniu rządu koalicyjnego. Kwestie klimatu i energii należą do najbardziej kontrowersyjnych. Zieloni domagają się zamknięcia 20 elektrowni na węgiel brunatny, pozostałe partie - CDU, CSU i FDP - są temu przeciwne; sygnalizują gotowość do zlikwidowania jedynie 10 najbrudniejszych elektrowni.

Autor: kg / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości