Orban przed unijnym szczytem: walka o jedność i zdrowy rozsądek

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
TVN24Viktor Orban: dziś walczymy o jedności naszego wspólnego kontynentu

Viktor Orban oświadczył, że unijni przywódcy są "jeden cal" od osiągnięcia porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej. Premier Węgier powiedział to dziennikarzom, wchodząc do budynku Rady Europejskiej, gdzie w czwartek rozpoczyna się szczyt, na którym szefowie rządów 27 państw mają między innymi negocjować unijny budżet oraz fundusz odbudowy po pandemii COVID-19. 

W czwartek rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na którym najważniejszymi tematami rozmów będą unijny budżet i fundusz odbudowy oraz negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie umowy po brexicie. Według planów ma on potrwać do piątku.

Polska i Węgry nie zgadzają się na popierane przez pozostałe 25 państw UE rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na stole negocjacyjnym pojawiła się jednak wersja kompromisu, która może zapobiec wetu Budapesztu i Warszawy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Dziś walczymy o jedność naszego wspólnego kontynentu"

O tę kwestie pytany był w czwartek przed szczytem premier Węgier Viktor Orban.  - Jesteśmy jeden cal od osiągniecia konsensusu. Moim zdaniem jesteśmy bardzo, bardzo blisko osiągnięcia dobrego porozumienia dla jedności Unii Europejskiej. Dziś walczymy o jedność naszego wspólnego kontynentu - powiedział.

Dodał, że jest to "walka o zdrowy rozsądek". - Jest oczywiste, że w sytuacji, kiedy nasze narody i tyle ludzi jest w potrzebie z powodu pandemii i jej konsekwencji gospodarczych, musimy zachowywać się rozsądnie - zaznaczył.

Unijny budżetPAP

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości