"Szczyt jest widoczny". Wieczorne negocjacje i "ostatnia szansa" w sprawie brexitu

Świat


W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. W środę wieczorem Wielka Brytania i Unia Europejska nie osiągnęły porozumienia w sprawie warunków brexitu, ale zdaniem brytyjskiej minister kultury Nicky Morgan jest "duża szansa zawarcia umowy". - Szczyt jest już widoczny, ale częściowo przykryty chmurami - skomentował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt Unii Europejskiej poświęcony brexitowi jest uważany przez komentatorów za "ostatnią szansę" na zawarcie porozumienia, tak by Wielka Brytania z umową wyszła z UE w planowanym terminie, czyli 31 października.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson porównał środowe wieczorne negocjacje w sprawie brexitu do zdobywania góry. - Szczyt jest już widoczny, ale częściowo przykryty chmurami - powiedział.

Trudne negocjacje

Brytyjska minister kultury Nicky Morgan w wywiadzie dla stacji ITV powiedziała, że "widzi dużą szansę zawarcia umowy".

- Nic nie zostało jeszcze ustalone ani ogłoszone i oczywiście jest taka możliwość, że do porozumienia nie dojdzie, więc musimy poczekać - zastrzegła.

Na dzień przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli panowało przekonanie, że na zatwierdzenie prawnego porozumienia na szczycie, o ile zostanie ono osiągnięte, będzie już za późno.

Zamiast tego szefowie państw i rządów mają dać dalsze wytyczne polityczne i zwrócić się do Wielkiej Brytanii o stanowisko w sprawie uzgodnień. W Brukseli spekuluje się jednak o możliwym kolejnym nadzwyczajnym szczycie przed końcem miesiąca.

Kalendarz Brexitu PAP/Maciej Zieliński

Autor: asty//now / Źródło: PAP Reuters

Tagi:
Raporty: