Świat

Szczyt klimatyczny ONZ w 2013 r. odbędzie się w Polsce

Świat

sxcPolska po raz drugi będzie gospodarzem szczytu klimatycznego

Polska została wybrana na gospodarza kolejnego szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2013 roku - poinformowało Ministerstwo Środowiska.

- Kandydatura Polski została pozytywnie przyjęta podczas konferencji w Dausze (Katar). Bardzo dziękujemy za wszystkie głosy i czekamy na formalną decyzję - powiedział minister środowiska Marcin Korolec.

Rzeczniczka resortu Magdalena Sikorska dodała, że formalna decyzja zostanie ogłoszona 7 grudnia.

Jak powiedziała wiceminister środowiska Beata Jaczewska, kandydatura Polski została zgłoszona przez tzw. grupę wschodnioeuropejską w ONZ, do której należy nasz kraj. Kolej organizacji szczytu w 2013 r. przypada na państwa tej grupy. - Musieliśmy dostać oficjalną nominację od innych państw tej grupy i ją dostaliśmy - dodała.

Po raz drugi w Polsce

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej.

Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc

Pozostałe wiadomości