TVN24 | Świat

Prezydent Duda: współpraca Trójmorza stanowi ogromnie ważny element rozwoju Unii Europejskiej

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
PAP
W szczycie Inicjatywy Trójmorza udział wzięli m.in. prezydenci Andrzej Duda i Joe BidenTVN24
wideo 2/3
TVN24W szczycie Inicjatywy Trójmorza udział wzięli m.in. prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden

Inicjatywa Trójmorza to strategiczna odpowiedź naszego regionu na obecne wyzwania, w szczególności po pandemii. Jednocześnie wzmacnia ona spójność Unii Europejskiej i wzbogaca relacje transatlantyckie - oświadczył w piątek prezydent Andrzej Duda w Sofii. Podczas zakończonego w piątek dwudniowego szczytu Trójmorza Bułgaria przekazała Łotwie prezydencję w inicjatywie.

Piątek to drugi i ostatni dzień szczytu Inicjatywy Trójmorza w Sofii, na którym obecny był m.in. prezydent Andrzej Duda. W wydarzeniu online udział wziął również Joe Biden, który zaznaczał, że Stany Zjednoczone mocno wspierają projekt. - Wśród członków tej grupy istnieje niesamowity potencjał zwiększenia współpracy i więzi, co wzmocni bezpieczeństwo i dobrobyt w regionie i przyniesie korzyści całemu światu. Stany Zjednoczone będą waszym wiernym partnerem na każdym kroku tej drogi. Będziemy wspierać wasze wysiłki na rzecz współpracy regionalnej, zbliżania się z instytucjami europejskimi, żeby Europa była wolna, wspólna i pełna pokoju - oświadczył prezydent USA.

Prezydent Joe Biden zabrał głos również podczas pierwszego dnia szczytu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTRNECIE NA TVN24 GO >>>

Deklaracja Inicjatywy Trójmorza i przekazanie prezydencji

W piątek gospodarz szczytu, prezydent Bułgarii Rumen Radew poinformował na konferencji prasowej, że prezydenci państw Inicjatywy Trójmorza przyjęli deklarację, wyrażającą wolę polityczną na rzecz współpracy w rozwijaniu regionu poprzez lepsze sieci energetyczne, transportowe, stymulowanie partnerstw publiczno-prywatnych i wprowadzanie innowacyjnych modeli rozwoju. - Szczyt w Sofii jest bardzo wyraźnym dowodem, że w wyniku naszej woli politycznej, koordynacji i ciężkiej pracy, inicjatywa rozwija się dynamicznie. Wszyscy widzimy namacalne rezultaty. Inicjatywa staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie - powiedział Radew.

Podczas szczytu Trójmorza w Sofii Bułgaria przekazała Łotwie prezydencję w inicjatywie. - Cieszymy się, że Łotwa zobowiązała się przyjąć prezydencję i być kolejnym gospodarzem szczytu inicjatywy. Jesteśmy przekonani, że nasi łotewscy przyjaciele będą w stanie rozwijać dotychczasowe osiągnięcia inicjatywy - dodał Radew. Życzył Łotwie "dużo energii i silnej woli, by poradzić sobie ze wszystkimi licznymi wyzwaniami i zadaniami, by dostrzec wszelkie szanse i skorzystać z tych szans".

Prezydent Łotwy Egils Levits ocenił, że region jest ideą - polityczną, społeczną, a także gospodarczą. Podkreślił, że jako inicjatywa polityczna Trójmorze istnieje od sześciu lat. - Dzięki inicjatywie naszego kolegi z Polski - zaznaczył. Mówiąc o priorytetach prezydencji łotewskiej, Levits oświadczył, że chce, by region Trójmorza przyciągał prywatne inwestycje. Jego zdaniem w inicjatywę powinno być bardziej zaangażowane społeczeństwo, w szczególności młodzi ludzie.

Duda: Współpraca Trójmorza stanowi ogromnie ważny element rozwoju Unii Europejskiej

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że na początku, w 2015 roku, Inicjatywa Trójmorza miała charakter "raczkujący", a dziś śmiało można mówić, że mimo pandemii jest w rozkwicie. Duda podkreślił, że w obradach Inicjatywy Trójmorza uczestniczyli w różnej formie także najważniejsi politycy USA, Niemiec, Japonii czy Francji. - To wszystko pokazuje, że nasi partnerzy, których gospodarki są wielkimi światowymi gospodarkami, widzą ogromy potencjał w naszej współpracy (...). Trójmorze to jest 120 milionów mieszkańców państw Unii Europejskiej, Trójmorze to dzisiaj ogromna część rozwoju gospodarczego Europy i najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarczo jej część - podkreślił polski prezydent.

Wskazał na "doskonałe”, przewidywane przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, perspektywy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata. - Wzrost gospodarczy w Trójmorzu średnio przewidywany jest przez te instytucje pomiędzy 4 a 4,8 procent, a w Polsce - ponad 5 procent w 2021 roku. Trzeba powiedzieć, że te dane w kontekście tego, co nas spotkało w ciągu ostatnich dwóch lat, są absolutnie spektakularne - oznajmił Duda. - Jeżeli podołamy tym przewidywaniom, to z całą pewnością można mówić o ogromnej dynamice rozwojowej naszego regionu – dodał.

- Dla mnie ta współpraca Trójmorza stanowi także ogromnie ważny element rozwoju Unii Europejskiej – powiedział prezydent, zwracając uwagę, że byli tacy, którzy próbowali wskazywać, że to jest projekt zmierzający do osłabienia czy rozbijania Unii Europejskiej. - Nic bardziej mylnego, wręcz przeciwnie – stwierdził. Wskazał, że kraje zaangażowane w inicjatywę otrzymują unijne środki w ramach polityki spójności, "żeby wyrównać Europę rozwojowo" i stworzyć lepsze warunki dla inwestorów z Zachodu. - Więc to się przyczynia do rozwoju Unii Europejskiej. Poprzez nasz rozwój zarazem rozwijamy UE, budując swoją pomyślność i zasobność naszych społeczeństw. Realizując rozwój infrastrukturalny, zarazem rozwijamy całą Europę – oświadczył Duda. - Trudno mi sobie wyobrazić bardziej pozytywny przykład europejskiego współdziałania niż to, co robimy w ramach Inicjatywy Trójmorza – dodał.

Prezydent Rumunii: Inicjatywa Trójmorza musi odpowiedzieć na wysokie oczekiwania naszych społeczeństw

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis wskazał, że celem wysiłków podejmowanych w ramach Inicjatywy Trójmorza – zarówno na poziomie prezydenckim i rządowym, jak też parlamentarnym i regionalnym – jest wdrożenie strategicznych projektów infrastrukturalnych w trzech kluczowych obszarach: transporcie, energetyce i cyfryzacji. - Ze strony naszych społeczeństw istnieje wysoki poziom oczekiwań. Działania naszej inicjatywy muszą w sposób adekwatny odpowiedzieć na te oczekiwania w najbliższej przyszłości – dodał.

- Rumunia jest mocno zaangażowana na rzecz inicjatywy poprzez podejmowanie pragmatycznych działań. Będziemy dalej wspierać konkretne rozwiązania realizowane w ramach inicjatywy, które przyczynią się do wyeliminowania luk, a także wzmocnienia odporności w całym regionie dla budowania dobrobytu wszystkich naszych obywateli - zapewnił Iohannis.

Inicjatywa Trójmorza - co to jest

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Autor:momo

Źródło: PAP