Premier Bawarii wita gości G7. Na grafice zabrakło kanclerza Niemiec

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Joe Biden przybył do Niemiec na szczyt G7. W Monachium powitał go premier Bawarii Markus Soeder
Joe Biden przybył do Niemiec na szczyt G7. W Monachium powitał go premier Bawarii Markus Soeder
Reuters
ReutersJoe Biden przybył do Niemiec na szczyt G7. W Monachium powitał go premier Bawarii Markus Soeder

W Bawarii rozpoczyna się szczyt przywódców państw grupy G7. Z tej okazji premier tego landu Markus Soeder powitał szefów państw i rządów grafiką, którą opublikował w mediach społecznościowych. Niemiecki "Spiegel" zauważa, że na kolażu brakuje jednego lidera - kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

"Witamy w Bawarii" - napisał w sobotę po południu Markus Soeder w powitalnym wpisie z okazji rozpoczynającego się w bawarskim zamku Elmau trzydniowego szczytu G7. "Gościmy najważniejsze głowy państw świata. Grupa G7 jest miejscem, w którym organizuje się wolny świat, a obecne kryzysy na świecie pokazują, jak ważna jest koordynacja międzynarodowa" – dodał.

Do wpisu dołączył kolaż przedstawiający panoramę Alp, zamek Elmau i głowy szefów rządów. Towarzyszy temu pozdrowienie "Gruess Gott in Bayern!".

Zabrakło jednego przywódcy

"Ale zaraz, czy nie brakuje jednego?" - komentuje grafikę portal niemieckiego tygodnika "Spiegel". "Proszę przeliczyć: prezydent USA Joe Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, premier Włoch Mario Draghi, premier Kanady Justin Trudeau i premier Japonii Fumio Kishida. To sześć osób. W tym znamienitym gronie nie ma jednego: kanclerza Niemiec Olafa Scholza" - dodaje.

"Światowa polityka w idyllicznych Alpach - doskonała okazja, by Markus Soeder, lider bawarskiej chadecji CSU i premier Bawarii, znalazł się w centrum uwagi. Soeder uruchamia więc komputer i pisze tweeta" - pisze portal.

Internauci w komentarzach zarzucają Soederowi brak szacunku dla kanclerza Niemiec i sugerują, że znany z ambicji szef jednej z opozycyjnych wobec rządu Scholza partii mógł od razu umieścić na kolażu swoją podobiznę. Snują też żartobliwe domysły, że brak Scholza może oznaczać, że to po prostu on musiał zrobić zdjęcie reszcie uczestników G7.

Markus Soeder jest liderem CSU, siostrzanego ugrupowania największej partii opozycyjnej w Niemczech - CDU. Były sekretarz generalny chadeckiej partii CDU Ruprecht Polenz uważa, że pominięcie Scholza jest w "złym stylu".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP