TVN24 | Świat

Szef MSZ Indii rezygnuje z osobistego udziału w spotkaniach G7. "W ramach dużej ostrożności"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP
"Wydaje mi się, że Indie spotkał grzech pychy" tvn24
wideo 2/19
tvn24"Wydaje mi się, że Indie spotkał grzech pychy"

Z osobistego udziału w spotkaniach szefów dyplomacji państw G7 w Londynie wycofał się minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar. Zdecydował się na taki krok z obawy, że może narazić innych uczestników konferencji na zakażenie koronawirusem.

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar napisał na Twitterze, że we wtorek wieczorem został "poinformowany o swym możliwym narażeniu na kontakt z osobami zakażonymi COVID-19". "W ramach dużej ostrożności, a także ze względu na innych, zdecydowałem się na przeprowadzenie moich spotkań w trybie wirtualnym" – napisał minister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pierwszy od dwóch lat bezpośredni szczyt G7

Ministrowie spraw zagranicznych grupy najbogatszych państw świata zjechali się do Londynu na pierwsze od dwóch lat spotkanie bezpośrednie, a nie w formie wideokonferencji. Delegaci zachowują dystans społeczny i są oddzieleni przezroczystymi ekranami podczas spotkań. Codziennie są badani na obecność koronawirusa – informuje agencja AP.

Indie nie są członkiem G7, ale zostały zaproszone wraz z Koreą Południową, Australią i RPA jako gość na drugi dzień spotkań w środę.

Delegacje zaproszonych krajów nie wzięły udziału we wtorkowej konferencji, aczkolwiek szef MSZ Indii odbył w Londynie spotkanie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Brytyjskie MSZ, które zorganizowało spotkanie, nie potwierdziło na razie, czy któryś z delegatów miał pozytywny wynik testu. Resort wyraził ubolewanie, że szef indyjskiej dyplomacji nie mógł osobiście uczestniczyć w spotkaniu, ale – jak tłumaczono – właśnie dlatego wprowadzono "ścisłe zasady dotyczące COVID-19 i codzienne testy".

Fatalna sytuacja pandemiczna w Indiach

Indie przeżywają ogromny kryzys w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tam 382 315 nowych przypadków SARC-CoV-2 i 3780 zgonów zainfekowanych osób, przy czym eksperci przestrzegają, że dane te są kilkakrotnie zaniżone.

Podczas kolejnego dnia obrad G7 delegaci mają skupić się na próbach wzmocnienia otwartych społeczeństw i udostępnienia szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw G7 odbywa się w ramach przygotowań do czerwcowego szczytu przywódców.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: