Boris Johnson spóźnił się na pamiątkowe zdjęcie światowych przywódców na szczycie G20

Źródło:
Reuters, PAP

Dwudniowy szczyt G20 w Rzymie rozpoczął się od zabawnej sytuacji. Na wspólne pamiątkowe zdjęcie światowych przywódców spóźnił się premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Niektórzy z polityków krzyczeli "Boris, Boris!", gdy szef brytyjskiego rządu w pośpiechu zajmował wyznaczone dla siebie miejsce na scenie, wskazywane przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Przywódcy G20 spotkali się w sobotę w Rzymie, gdzie rozpoczęli dwudniowe obrady. Odbywają się one w nowoczesnym centrum kongresowym Nuvola w dzielnicy Eur, w którym znajduje się ogromna biała tkanina w kształcie chmury.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szczyt rozpoczął się od wspólnej fotografii światowych przywódców, obok których stanęli włoscy lekarze, pielęgniarze i pielęgniarki oraz ratownicy medyczni i przedstawiciele Czerwonego Krzyża, co było wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w walkę z pandemią i zarazem podkreśleniem jednego z głównych tematów obrad.

Do nietypowej sytuacji doszło przed zrobieniem pamiątkowego zdjęcia. Spóźnił się na nie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Niektórzy z przywódców krzyczeli "Boris! Boris!", gdy polityk w pośpiechu zajmował wyznaczone dla siebie miejsce na scenie, wskazywane przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Po drodze minął roześmianego prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Johnson: spór o rybołówstwo spowodował turbulencje w stosunkach z Francją

W ostatnich dniach Wielką Brytanię i Francję podzieliła kwestia prawa do połowów po brexicie. Johnson powiedział w sobotę, że spór z Francją doprowadził do "turbulencji" w stosunkach między obydwoma państwami i nie wykluczył podjęcia kroków prawnych wobec władz w Paryżu.

Rozmawiając w sobotę z brytyjskimi stacjami BBC News i Sky News przy okazji odbywającego się w Rzymie szczytu grupy G20 Johnson przyznał, że obawia się, iż działania podejmowane przez Francję mogą stanowić naruszenie umowy o handlu i współpracy (TCA), która reguluje stosunki między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie.

Szczyt odbywa się pod hasłem: "Ludzie, planeta, dobrobyt". Tematem pierwszej dyskusji na jego forum była "Gospodarka i globalne zdrowie".

Autorka/Autor:pp/dap

Źródło: Reuters, PAP