Świat

Jak podać sobie ręce we trójkę? Trump zaproponował "żółwika"

Świat


Trwa szczyt G20 w japońskiej Osace, który dla wielu przywódców jest okazją do kuluarowych rozmów. W trójstronnym spotkaniu udział wzięli premier Japonii, premier Indii oraz prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu w trakcie powitań i pozowania do zdjęć musiał wykazać się inicjatywą i kreatywnością.

W kuluarach szczytu G20 w Osace Trump ma odbyć szereg spotkań dwustronnych.

Do tej pory spotkał się z między innymi z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentami: Rosji - Władimirem Putinem, Chin - Xi Jinpingiem oraz Brazylii - Jairem Bolsonaro. Planuje też rozmowę z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Trump spotkał się także z premierem Japonii Shinzo Abem oraz premierem Indii Narendrą Modim. Przed spotkaniem przywódcy podczas pozowania do zdjęć zostali poproszeni o podanie sobie rąk.

- A kto jako pierwszy i komu? - dopytywał amerykański prezydent. Jego odpowiedzią na sytuację był "potrójny żółwik". Propozycję z uśmiechem przyjęli premierzy Indii i Japonii.

Trump i Abe rozmawiali o handlu i sojuszu wojskowym

Wcześniej prezydent USA i premier Japonii rozmawiali o sojuszu wojskowym łączącym ich kraje, a także o handlu. W obu kwestiach Trump krytykował wcześniej współpracę z Japonią jako jednostronną.

Biały Dom poinformował, że przywódcy potwierdzili zamiar "pogłębienia i poszerzenia amerykańsko-japońskiej współpracy sojuszniczej na całym świecie" oraz koordynacji w sprawach bezpieczeństwa, w tym w sprawie Korei Północnej i Iranu.

Trump i Abe zgodzili się, że sojusz bezpieczeństwa pomiędzy ich krajami jest obecnie silniejszy niż kiedykolwiek – przekazał dziennikarzom zastępca sekretarza japońskiego rządu Yasutoshi Nishimura.

Szczyt G20 potrwa do soboty.

Grupa G20PAP/ Małgorzata Latos , Maciej Zieliński

Autor: akw/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl