Macron i Scholz za "gwarancjami bezpieczeństwa" dla Ukrainy. Zełenski mówi o "mocnym wsparciu" sojuszników

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Podczas czwartkowego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP) w Mołdawii prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślili konieczność udzielenia Ukrainie "zdecydowanych, konkretnych, bardzo jasnych" gwarancji bezpieczeństwa. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w zamku Mimi w Bulboace z przywódcami ponad 40 państw europejskich – powiedział, że otrzymał od sojuszników sygnał mocnego wsparcia w sprawie samolotów bojowych.

Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział dziennikarzom, że Ukrainie należy przedstawić gwarancje bezpieczeństwa podczas szczytu NATO, który odbędzie się w lipcu na Litwie.

- Szczyt w Wilnie musi być jasnym sygnałem dla Ukrainy i Ukraińców. Opowiadam się za bardziej zdecydowanymi, konkretnymi, bardzo jasnymi gwarancjami bezpieczeństwa - oznajmił prezydent Francji. Dodał, że kwestie te będą tematem jego rozmów z Scholzem, które odbędą się 7 czerwca w Poczdamie.

Kanclerz Niemiec powiedział podczas konferencji prasowej, że przyszłe gwarancje bezpieczeństwa, jakich udzielić mają Ukrainie kraje Zachodu, muszą być inne niż te, jakie mają państwa członkowskie NATO.

- Zważywszy na to, jak wygląda obecnie sytuacja, nie chodzi o ustanowienie członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Musimy się wszyscy skoncentrować na tym jak możemy indywidualnie wspierać Ukrainę - oświadczył Scholz.

Jak dodał, gwarancje bezpieczeństwa powinny być tak skonstruowane, by zarazem chronić Ukrainę przed atakami i jednocześnie stabilizować ten kraj.

Deklaracja Macrona i Zełenskiego ws. szkolenia pilotów

Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, podpisali w czwartek na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Kiszyniowie wspólną deklarację w sprawie szkolenia pilotów myśliwców – poinformował Pałac Elizejski.

"My, prezydenci Ukrainy i Republiki Francuskiej spotkaliśmy się dziś w Kiszyniowie na marginesie drugiego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej i potwierdziliśmy nasze porozumienie, osiągnięte podczas spotkania bilateralnego w Paryżu 14 maja 2023 roku, że Francja przyczyni się do ochrony ludności ukraińskiej przed rosyjskimi uderzeniami za pomocą sprzętu obrony powietrznej" – napisano w deklaracji.

"Zgodnie z ustaleniami na dwunastym spotkaniu w formacie Ramstein 25 maja 2023 roku potwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi wprowadzić niezbędne ramy do rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców zgodnie z potrzebami Sił Powietrznych Ukrainy" – stwierdzono.

"Biorąc pod uwagę równoległe konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami, poleciliśmy naszym ministrom obrony przygotowanie formalnych ram i mechanizmu szkolenia pilotów i mechaników lotniczych" – wskazano w dokumencie.

Premier Sunak: prawowite miejsce Ukrainy jest w NATO

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas pobytu w Mołdawii podkreślił w czwartek, że "prawowite miejsce Ukrainy jest w NATO" i zapewnił, że jego kraj będzie wspierać Ukrainę nie tylko teraz, lecz także w nadchodzących latach.

Powiedział, że jest "dumny" z dokonań Wielkiej Brytanii we wspieraniu Ukrainy i dodał: "chcemy upewnić się, że wprowadziliśmy długoterminowe ustalenia dotyczące bezpieczeństwa dla Ukrainy, więc wysyłamy bardzo silny sygnał do Władimira Putina, że nigdzie się nie wybieramy, jesteśmy tutaj na stałe i będziemy nadal wspierać Ukrainę - nie tylko teraz, ale przez lata w przyszłości".

Zełenski: otrzymaliśmy mocne wsparcie ws. samolotów bojowych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej spotkał się z przywódcami ponad 40 państw europejskich. Na konferencji prasowej zaznaczył, że w czasie poprzedzającym przekazanie Ukrainie nowoczesnych myśliwców potrzebna jest jednak pomoc w dostarczeniu większej liczby systemów obrony powietrznej Patriot, by bronić się przed rosyjskimi nalotami.

- Dopóki nie będziemy mieli samolotów potrzebujemy więcej Patriotów. Dlaczego Patriotów? Ponieważ są w stanie zestrzelić wszystkie rodzaje rosyjskich rakiet. Mamy wiele innych rodzajów uzbrojenia, ale Patrioty to Patrioty - podkreślił Zełenski.

- Sojusznicy są gotowi nam pomóc, poczułem mocne wsparcie ze strony wielu państw, co ważne - (mówiono) o dużej liczbie myśliwców - zaznaczył ukraiński prezydent. - Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości, dzięki przywództwu USA uda nam się zjednoczyć i sformować tę koalicję - dodał.

Biden: wsparcie Amerykanów dla Ukrainy się nie zachwieje

Z kolei prezydent USA Joe Biden w przemówieniu do nowych absolwentów Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs oświadczył, że wsparcie Amerykanów dla Ukrainy się nie zachwieje.

- Duch wolności Ukraińców nigdy nie zostanie przełamany. Oni są niesamowici. Zwykłe kobiety i mężczyźni walczący, dający swoje życie za swój kraj i swoje rodziny. Zawsze stajemy po stronie demokracji - mówił Biden w przemówieniu podczas ceremonii rozdania dyplomów absolwentom Air Force Academy w Colorado Springs.

- Proszę was, byście pomyśleli: co stanie się, jeśli się zachwiejemy i Ukraina upadnie? Co się stanie z Białorusią? Co z resztą Europy Wschodniej? - dodał prezydent. Zaznaczył też, że wbrew nadziejom Putina, NATO jest zjednoczone we wsparciu Ukrainy i obiecał, że do Sojuszu wkrótce dołączy też Szwecja.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości