TVN24 | Świat

Premier: wzywamy Komisję o pilne zwrócenie się do firm BioNTech i Pfizer

TVN24 | Świat

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP
Kuczmierowski: To jest dla nas krytyczny moment. Musimy bardzo poważnie zrewidować nasze plany
Kuczmierowski: To jest dla nas krytyczny moment. Musimy bardzo poważnie zrewidować nasze planyTVN24
wideo 2/35
TVN24Kuczmierowski: To jest dla nas krytyczny moment. Musimy bardzo poważnie zrewidować nasze plany

"Niedobory szczepionek, które obecnie obserwujemy w Polsce ze względu na ograniczone możliwości produkcyjne, wymagają od nas dodatkowego i szybkiego wysiłku" – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Zaapelował w nim także do KE "o pilne zwrócenie się do BioNTech-Pfizer o pełne informacje o planowanych działaniach i ich konsekwencjach dla dostępności szczepionki w celu zapewnienia przejrzystości i przewidywalności procesu szczepień".

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie dostaw szczepionek przeciw COVID-19.

Zgłoszenie i rejestracja na szczepienie. Jak to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku

W korespondencji, którą widziała PAP, szef rządu podkreśla, że Polska docenia środki przyjęte w Unii między innymi w celu ochrony funkcjonowania jednolitego rynku, ułatwienia wykorzystania środków finansowych UE i przyczynienia się do rozwoju szczepionek.

"Przy rosnącej liczbie przypadków i zgonów bezpieczną szczepionkę przeciwko COVID-19, której towarzyszy sprawiedliwy i skuteczny system dystrybucji, należy uznać za kluczowe narzędzie i najlepsze rozwiązanie pozwalające opanować pandemię. Dzięki znacznym wysiłkom Komisji Europejskiej i państw członkowskich pierwsze warunkowe pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w UE zostały przyznane szczepionkom BionTech-Pfizer i Moderna, a kolejne szczepionki powinny zostać wkrótce zatwierdzone, jeśli okażą się bezpieczne" – czytamy w liście.

"Wzywamy Komisję o pilne zwrócenie się do BioNTech-Pfizer"

Morawiecki wskazuje jednak, że pojawienie się szczepionek na koronawirusa nie oznacza, że pandemia się skończyła, ponieważ wyzwaniem pozostaje zakres ich produkcji i dystrybucji.

"Spodziewamy się dostarczenia do Polski 6 mln dawek szczepionek BionTech-Pfizer i Moderna do końca I kwartału br. Jednak firma Pfizer ogłosiła tymczasowe ograniczenie dostaw szczepionek w związku z planowaną modernizacją swoich mocy produkcyjnych" – wskazuje. Jego zdaniem "będzie to miało istotny wpływ na nasz krajowy program szczepień, ponieważ jego harmonogram musi zostać dostosowany do zmniejszonej dostępności dawek w nadchodzących tygodniach".

"Dlatego wzywamy Komisję o pilne zwrócenie się do BioNTech-Pfizer o pełne informacje o planowanych działaniach i ich konsekwencjach dla dostępności szczepionki w celu zapewnienia przejrzystości i przewidywalności procesu szczepień" – zaapelował Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Jesteśmy gotowi do dalszej pracy nad skoordynowanym podejściem do świadectw szczepień"

Premier pisze też, że doniesienia medialne na temat rzekomych odrębnych kontraktów krajowych z producentami w ramach portfolio szczepionek UE rodzą uzasadnione pytania o zasadę lojalnej współpracy i solidarności europejskiej. W opinii Morawieckiego Unia musi kontynuować wspólne wysiłki, aby zagwarantować, że szczepionki będą dostępne dla obywateli państw Wspólnoty w skoordynowany, sprawiedliwy i skuteczny sposób.

"Każda szczepionka powinna zostać wysłana do państw członkowskich w tym samym czasie i na takich samych warunkach. Konieczne jest pełne przestrzeganie metodologii alokacji, uzgodnionej między Komisją Europejską a państwami członkowskimi, zapewniając wszystkim państwom członkowskim równy dostęp do dostępnych dawek szczepionek COVID-19 w zależności od wielkości populacji. Niedobory szczepionek, które obecnie obserwujemy w Polsce ze względu na ograniczone możliwości produkcyjne, wymagają od nas dodatkowego i szybkiego wysiłku" – czytamy w liście.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Zdaniem premiera te kwestie powinny być dokładnie omówione podczas wideoszczytu 21 stycznia. Morawiecki pisze też, że Polska podziela pogląd, iż ustanowienie interoperacyjnych świadectw szczepień będzie ważnym krokiem w walce z obecnymi i potencjalnymi przyszłymi kryzysami zdrowotnymi oraz w zapewnieniu swobodnego przepływu w Unii Europejskiej.

"Jesteśmy gotowi do dalszej pracy nad skoordynowanym podejściem do świadectw szczepień, opierając się na wkładzie ekspertów i doświadczeniach państw członkowskich. Komisja Europejska powinna pilnie wystąpić z propozycją rozwiązania UE w tym zakresie przed dyskusją przywódców 21 stycznia" – napisał polski premier.

"Z wielkim niepokojem obserwujemy ostatnio wprowadzanie nowych ograniczeń w przepływie towarów"

Według szefa polskiego rządu kwestia ta jest jeszcze ważniejsza w kontekście zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania łańcuchów dostaw w całej Unii oraz funkcjonowania jednolitego rynku towarów i pracowników.

"Z wielkim niepokojem obserwujemy ostatnio wprowadzanie nowych ograniczeń w przepływie towarów i pracowników transportu, którzy nie powinni podlegać obowiązkowym badaniom ani kwarantannie. Należy podkreślić, że inicjatywa KE Green Lanes, wspierana przez wszystkie państwa członkowskie, miała na celu przywrócenie usług transportowych o kluczowym znaczeniu strategicznym dla całej UE. W tym duchu Polska zaoferowała bezprecedensowe wsparcie medyczne i logistyczne podczas kryzysu w Dover pod koniec 2020 roku" – napisał w liście Morawiecki.

Przypomniał też, że zgodnie z ustaleniami z grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej szczepienia należy traktować jako globalne dobro publiczne, a Unia Europejska ma kontynuować swoje wysiłki co do międzynarodowej odpowiedzi na pandemię.

"Doceniamy inicjatywy Komisji Europejskiej i państw członkowskich mające na celu wspieranie bezpośrednich sąsiadów UE, takich jak kraje Bałkanów Zachodnich. Wraz z grupą podobnie myślących państw członkowskich wezwaliśmy Komisję Europejską do opracowania podobnego mechanizmu dostępu do szczepionki dla krajów Partnerstwa Wschodniego" – napisał premier.

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: