TVN24 | Świat

"Naprawdę dobry start programu szczepień". Brytyjczycy podają liczby

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Odpowiedzialny za program szczepień wiceminister zdrowia Wielkiej Brytanii Nadhim Zahawi poinformował, że w ciągu pierwszego tygodnia szczepień przeciwko COVID-19 w tym kraju szczepionkę otrzymało 137 897 osób.

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii zaszczepionych zostało 108 tysięcy osób, w Szkocji - 18 tysięcy, w Walii - 7897 osób, a w Irlandii Północnej - 4000. Z racji tego, że szczepionka jest rozdzielana pomiędzy części składowe Zjednoczonego Królestwa proporcjonalnie do ich populacji, wynika z tego, że najsprawniej szczepienia prowadzone są w Szkocji, która stanowi 8,2 proc. populacji, ale przeprowadzono w niej 13 proc. wszystkich szczepień, zaś najwolniej w Anglii - przy 84,3 proc. populacji kraju wykonano tam 78 proc. szczepień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Brytyjski rząd po raz pierwszy przedstawił dokładne statystyki na temat rozpoczętych 8 grudnia szczepień, odpowiadając w ten sposób na zarzut małej transparentności w tej sprawie. Do tej pory minister zdrowia Matt Hancock mówił jedynie o dziesiątkach tysięcy osób, które dostały szczepionkę.

"Naprawdę dobry start programu szczepień"

Wiceminister zdrowia Nadhim Zahawi ocenił, że te liczby to "naprawdę dobry start programu szczepień", ale dodał, że w następnych tygodniach wzrosną one wraz z rozszerzeniem programu na kolejne placówki poza szpitalami. Ponieważ szczepionka opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech wymaga przechowywania w temperaturze -70 stopni Celsjusza, szczepienia początkowo prowadzono tylko w wyznaczonych szpitalach, ale we wtorek w Anglii rozpoczęły się one w przychodniach, a w Szkocji i Irlandii Północnej trwają już w domach opieki.

Wielka Brytania jest pierwszym państwem świata, w którym rozpoczęły się szczepienia przy użyciu szczepionki Pfizera/BioNTech. Pierwszą osobą, która otrzymała szczepionkę poza fazą testów została Margaret Keenan, 90-letnia mieszkanka Coventry w środkowej Anglii. Zastrzyk został wykonany 8 grudnia o godz. 6.31 w szpitalu tamtejszego uniwersytetu.

Szczepienia w Wielkiej Brytanii są darmowe i nieobowiązkowe.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości