TVN24 | Świat

WHO zatwierdza jedną ze szczepionek przeciw koronawirusowi

TVN24 | Świat

Autor:
now
Źródło:
PAP
Wirusolog o szczepionkach Pfizera i AstraZeneki
Wirusolog o szczepionkach Pfizera i AstraZenekiTVN24
wideo 2/21
TVN24Wirusolog o szczepionkach Pfizera i AstraZeneki

Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła szczepionkę firm Pfizer/BioNTech do użytku w warunkach epidemii. Decyzja ta - jak podkreślono w komunikacie - otwiera drzwi przed wydawaniem przez poszczególne kraje zezwoleń na jej w nich użycie.

Wraz z wydaniem w czwartek przez WHO rekomendacji dla stosowania szczepionki "nastąpi faza informowania krajowych władz medycznych o szczepionce i korzyściach płynących ze szczepień w oparciu o dotychczasowe badania kliniczne" - czytamy w oświadczeniu Światowej Organizacji Zdrowia.

"Spełnia wszystkie niezbędne kryteria"

W ocenie ekspertów WHO szczepionka wyprodukowana wspólnie przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę farmaceutyczną BioNTech "spełnia wszystkie niezbędne kryteria, gdy chodzi o jej bezpieczne stosowanie i skuteczność" - podkreślono w oświadczeniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- To ważny krok gwarantujący dostępność szczepień przeciwko COVID-19 w skali całego globu - oceniła doktor med. Mariangela Simao, zastępca dyrektora generalnego WHO, która w odpowiada za kwestie dostępu do lekarstw i środków leczniczych. - Chciałabym jednak podkreślić, że niezbędny jest dodatkowy wysiłek wszystkich, by mogły być zaspokojone priorytetowe potrzeby wszystkich narodów - dodała.

Światowa Organizacja Zdrowia wspólnie z Globalnym Sojuszem na rzecz Szczepień i Uodpornienia (Global Alliance for Vaccines and Immunisation) stoją na czele akcji nazywanej COVAX, której celem jest zapewnienie dostępności szczepionek w krajach uboższych i średnio zamożnych. W ramach porozumień zawartych z firmami Pfizer & BioNTech Globalny Sojusz na rzecz Szczepień spodziewa się otrzymać w pierwszym kwartale 2021 roku blisko 2 miliardów dawek szczepionki, której skuteczność oceniana jest na 95 proc. - pisze Reuters.

SZCZEPIONKI PRZECIW KORONAWIRUSOWI - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Szczepionka także dla krajów uboższych i pogrążonych w wojnach

W czwartkowym oświadczeniu Światowej Organizacji Zdrowia zaznaczono, że zarówno UNICEF, jak i Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) zostały upoważnione do zakupów szczepionki dla krajów uboższych i terytoriów, gdzie trwają konflikty zbrojne. Mają też pomóc w logistyce, preparat Pfizera i BioNTech wymaga bowiem przechowywania w temperaturze blisko -80 stopni Celsjusza.

Autor:now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: