TVN24 | Świat

100 milionów osób, ponad 50 procent. Szefowa Komisji Europejskiej o zaszczepionych w UE

TVN24 | Świat

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Szefowa KE o "paszportach szczepień": możliwe porozumienie do końca majaTVN24
wideo 2/21
TVN24Szefowa KE o "paszportach szczepień": możliwe porozumienie do końca maja

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła najnowsze dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 prowadzonych w krajach UE. Poinformowała, że ponad połowa dorosłych Europejczyków otrzymała pierwszą dawkę szczepionki. "100 milionów Europejczyków jest w pełni zaszczepionych" - napisała w mediach społecznościowych.

"Obecnie ponad 50 proc. dorosłych Europejczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 100 milionów Europejczyków jest w pełni zaszczepionych" - napisała na Twitterze w czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Osiągnęliśmy to, nie wstrzymując eksportu. Z 700 milionów dawek wyprodukowanych (na terytorium UE) 350 milionów zostało wyeksportowanych do 90 krajów. Zapraszam również innych do okazania otwartości" - zaapelowała szefowa Komisji.

Szczepienia w Polsce

W Polsce wykonano 23 240 142 szczepień przeciw COVID-19 - podano w czwartek na rządowych stronach internetowych. W pełni zaszczepionych w naszym kraju jest 8 930 85 osób.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 26 886 540 dawek. Od 27 grudnia zeszłego roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 21 182 dawki. Zgłoszono 10 536 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Paszporty covidowe

24 kraje Unii Europejskiej są już podpięte do systemu unijnych certyfikatów covidowych, a dziewięć państw, w tym Polska, już wydaje tak zwane paszporty szczepień - wynika z danych Komisji Europejskiej przekazanych reporterowi TVN24 Maciejowi Sokołowskiemu. Oprócz Polski unijne certyfikaty COVID, nazywane też paszportami covidowymi, wydają Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Litwa i Hiszpania. Z tego sześć krajów powinno już też odczytywać certyfikaty u siebie - wyjątkami są Niemcy, Czechy i Polska.

Poza unijnym systemem certyfikatów pozostają Finlandia, Węgry i Malta. Wkrótce się to może jednak zmienić, ponieważ obecnie trwa faza testów technicznych podłączenia tych krajów do systemu.

1 czerwca Komisja Europejska przekazywała, że siedem państw Unii Europejskiej - Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska - połączyło się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym Unijne Certyfikaty COVID i rozpoczęło ich wydawanie. 

Jak wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej, certyfikaty są już akceptowane w Chorwacji i w Grecji. - Takie potwierdzenie KE już otrzymała od tych dwóch krajów - podał Sokołowski. Zaznaczył, że cały czas trzeba pamiętać, iż czym innym jest możliwość odczytania certyfikatu, a czym innym zniesienie restrykcji po przyjeździe - to już jest decyzja każdego kraju, czy szczepienie, przebyta w przeszłości choroba lub test zwalnia z kwarantanny lub testów po przyjeździe. W tym zakresie kolejne kraje znoszą ograniczenia, ale datą, gdy powinno ich już nie być w całej Unii, jest dopiero 1 lipca.

Kraje podpinają się do systemu unijnych certyfikatów covidowychTVN24

Autor:mart//now

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty: