TVN24 | Świat

"Próby kliniczne wykazały silną odpowiedź immunologiczną"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Francuski koncern Sanofi ogłosił w poniedziałek wstępne wyniki drugiej fazy prowadzonych na ludziach badań klinicznych nad szczepionką przeciw COVID-19, opracowywaną we współpracy z brytyjską firmą GlaxoSmithKline. Potwierdziły one wysoką skuteczność preparatu u dorosłych we wszystkich grupach wiekowych.

Próby kliniczne wykazały silną odpowiedź immunologiczną u dorosłych z wszystkich grup wiekowych. Poziom wytworzonych przeciwciał był porównywalny z tym obserwowanym u osób, które przechorowały COVID-19 - napisano w komunikacie. Nie wyrażono także żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dodano, że jedna dawka szczepionki wywołała wysoki poziom przeciwciał u osób, które wcześniej przeszły infekcję, co sugeruje duży potencjał rozwoju tej substancji jako szczepionki przypominającej.

W trwających od 22 lutego badaniach wzięło udział 722 ochotników. W najbliższych tygodniach ma się rozpocząć trzecia faza testów klinicznych, w których weźmie udział ponad 35 tys. osób w kilku krajach świata.

Opóźnienia w badaniach

Podawany w dwóch dawkach preparat jest szczepionką opartą na rekombinowanym białku. Prace nad substancją są opóźnione w stosunku do pierwotnych planów. W grudniu 2020 roku Sanofi ogłosił, że rozwijana przez niego wraz z GSK szczepionka wykazała niski poziom odpowiedzi immunologicznej.

Agencja Reutera przypomina, że wówczas firmy zmuszone były do ponownego rozpoczęcia badań, a w konsekwencji opóźnienia wejścia preparatu na rynek. Ogłoszono wówczas, że szczepionka będzie dostępna dopiero pod koniec 2021 roku. Firma pracuje także nad drugim projektem szczepionki przeciwko COVID-19.

W ramach wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek Unia Europejska zamówiła 300 mln dawek preparatu Sanofi/GSK.

Autor:ft/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: