Pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. "Nie wiemy, czy którakolwiek będzie skuteczna"

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/b
Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Pierwsze oznaki skuteczności potencjalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 możemy otrzymać jesienią - stwierdził Seth Berkley, szef organizacji GAVI, zajmującej się finansowaniem i dystrybucją szczepionek dla najbardziej potrzebujących społeczności.

- Niestety wciąż nie wiemy, która ze szczepionek i czy w ogóle którakolwiek będzie skuteczna. Jeśli będziemy mieli szczęście, jesienią otrzymamy pierwsze oznaki jej skuteczności - powiedział Seth Berkley w niedzielę w wywiadzie dla szwajcarskiej gazety "NZZ am Sonntag".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Zaznaczył jednocześnie, że "przed nami wszystkimi wciąż długa droga zanim wyprodukowana substancja dostępna będzie w dużych ilościach".

Najpierw najbardziej potrzebujący

Berkley nawoływał do globalnie skoordynowanych wysiłków i porozumienia międzynarodowego w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych ewentualnej szczepionki. - Kraje powinny współpracować i wymieniać się szczepionkami w przypadku, gdy jedne nie są skuteczne - mówił, zaznaczając, że część z nich może działać na młode, a inne na starsze osoby.

Szef GAVI wezwał WHO do wydania jasnych wytycznych dotyczących dystrybucji szczepionki, by uniknąć sytuacji, w której najpierw trafia ona do najbogatszych, a nie najbardziej potrzebujących.

GAVI (Gavi Vaccine Alliance) to organizacja, która finansuje szczepienia w krajach o niskich i średnich dochodach.  Weszli do niej najwięksi producenci farmaceutyków na świecie.

Autor:pqv/b

Źródło: tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: