"Szczepionka Moderna przeciwko COVID-19 powinna chronić przed nowymi wariantami"

TVN24 | Świat

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP
Co w przypadku mutacji wirusa?TVN24
wideo 2/35
TVN24Co w przypadku mutacji wirusa?

Firmy Moderna poinformowała w poniedziałkowym oświadczeniu, że jej szczepionka mRNA-1273 powinna być skuteczna w walce z brytyjską i południowoafrykańską mutacją koronawirusa. "Na wszelki wypadek (...) testujemy jeszcze wzmocnienie szczepionki przeciwko wariantowi z RPA" – przekazał szef Moderny Stephane Bancel.

Moderna wyjaśnia, że eksperci firmy oparli swoje wnioski na testach. "Badanie nie wykazało istotnego wpływu na poziomy przeciwciał przeciwko wariantowi B.1.1.7 w porównaniu z mutacjami wcześniejszymi" – oświadczyła Moderna, odnosząc się do mutacji wykrytej na Wyspach.

JAK I GDZIE ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE? WYJAŚNIAMY KROK PO KROKU >>>

"Jesteśmy zachęceni tymi nowymi danymi"

Przekazano natomiast, że zaobserwowano "sześciokrotne zmniejszenie" poziomów przeciwciał przeciwko wariantowi z Republiki Południowej Afryki (B.1.351). Zaznaczono jednak, że "pomimo tego zmniejszenia" poziomy przeciwciał "pozostają powyżej poziomu, który niezbędny jest do zapewnienia ochrony".

"Jesteśmy zachęceni tymi nowymi danymi, które wzmacniają nasze przekonanie, że szczepionka Moderna przeciwko COVID-19 powinna chronić przed nowymi wariantami" – powiedział szef Moderny Stephane Bancel, cytowany w komunikacie prasowym. "Ale na wszelki wypadek (...) testujemy jeszcze wzmocnienie szczepionki przeciwko wariantowi z RPA" – dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Firma zamierza także przetestować wpływ aplikowania trzeciej dawki już istniejącej szczepionki na ochronę przed nowymi mutacjami.

Szczepionka mRNA-1273 - produkcji Moderny - jest jedną z dwóch dopuszczonych obecnie do użytku w Unii Europejskiej. Drugą jest Comirnaty wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech. Na rejestrację czeka między innymi szczepionka firmy AstraZeneca stworzona we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim.

CZYTAJ NA KONKRET24: Odporność poszczepienna jest lepsza od naturalnej? Wyjaśniamy >>>

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?PAP

Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: