Instytut Pasteura zawiesza prace nad jedną z potencjalnych szczepionek

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Paryski Instytut Pasteura przekazał w poniedziałek, że zawiesza prace nad jednym ze swych projektów szczepionek na koronawirusa. Preparat był oparty na zmodyfikowanej szczepionce przeciw odrze. Badania nad dwiema szczepionkami wstrzymała także amerykańska firma Merck.

Instytut Pasteura, który od wiosny pracował nad trzema wariantami szczepionki przeciw COVID-19, podał, że będzie nadal kontynuować badania nad pozostałymi dwoma projektami, które są w fazie testów przedklinicznych. Francuskie laboratorium zapewnia w komunikacie, że jest "w pełni zmobilizowane do walki z COVID-19".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Amerykańska firma wstrzymuje badania nad dwoma szczepionkami

Również w poniedziałek koncern Merck zapowiedział przerwanie badań nad dwoma projektami szczepionek na koronawirusa, w tym również nad tym, który firma opracowywała w porozumieniu z Instytutem Pasteura.

Merck poinformował, że preparaty te okazały się mniej skuteczne niż szczepionki wprowadzone już na rynek przez inne koncerny farmaceutyczne. Firma zamierza jednak kontynuować pracę nad dwoma innymi projektami preparatów przeciw COVID-19.

W kwietniu Laboratorium Pasteura opracowało test serologiczny do określenia stopnia odporności pacjentów wyleczonych z koronawirusa.

Miesiąc wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że podjął decyzję o zwiększeniu budżetu na badania nad chorobami i szczepionkami o 5 mld euro w ciągu 10 lat.

W większości państw Unii Europejskiej obecnie stosowana jest szczepionka firmy Pfizer, opracowana przy współpracy z firmą BioNTech.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL