TVN24 | Świat

Dwa scenariusze oszustwa na szczepionkach. Europol ostrzega

TVN24 | Świat

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

Wysłaliśmy ostrzeżenie do państw członkowskich Unii Europejskiej, wzywając je do zachowania szczególnej czujności - oświadczyła Catherine De Bolle, szefowa unijnej agencji Europol. W ten sposób ostrzegła, że grupy przestępcze będą próbowały wykorzystać kampanię szczepień przeciwko COVID-19 do wprowadzenia na rynek i zarobienia na fałszywych, podrabianych szczepionkach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Sprawę poruszyła w rozmowie z niemiecką grupą medialną Funke-Mediengruppe (Berliner Morgenpost), na którą powołuje się "Brussels Times", Catherine De Bolle - w przeszłości szefowa policji federalnej w Belgii, obecnie szefowa Europolu. Agencja Unii Europejskiej do spraw Współpracy Organów Ścigania, czyli Europol, to policyjna agencja UE z siedzibą w Hadze w Holandii.

- Wysłaliśmy już ostrzeżenie do państw członkowskich Unii Europejskiej, wzywając je do zachowania szczególnej czujności. Istnieje bowiem realne ryzyko, że grupy przestępcze spróbują wykorzystać zapotrzebowanie na szczepionki - powiedziała.

Dwa scenariusze oszustwa

Oszustwo może przybrać jedną z dwóch form: szczepionki będą zamawiane i opłacane, a następnie nigdy nie zostaną dostarczane. Drugi scenariusz, to zdaniem Europolu, wprowadzenie na rynek fałszywych szczepionek.

Jak informuje belgijska gazeta, w mediach społecznościowych już pojawiły się oferty sprzedaży szczepionek. - Jeśli padniesz ofiarą takiego oszustwa, może to oczywiście mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia - ostrzegła De Bolle.

Co trzeba wiedzieć o szczepieniach przeciw COVID-19?
Co trzeba wiedzieć o szczepieniach przeciw COVID-19?TVN24

W ramach prowadzonej w Unii Europejskiej wspólnej walki z pandemią wywołaną przez koronawirusa w większości krajów Wspólnoty w niedzielę rozpoczęła się kampania szczepień. Jako pierwsi - najczęściej w obecności mediów - przeciwko COVID-19 zaszczepieni zostali pensjonariusze domów opieki, ich opiekunowie i personel medyczny.

Transporty ruszyły przed Bożym Narodzeniem

Szczepionki, opracowane przez niemiecką firmę BioNTech i amerykańskiego producenta leków Pfizer, zostały wysłane z miejsca produkcji w Belgii jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i dotarły ciężarówkami do magazynów na całym kontynencie w piątek i sobotę.

Transport szczepionek z Belgii do krajów członkowskich jest organizowany przez firmę H. Essers, która posiada specjalnie zabezpieczone ciężarówki do przewożenia szczepionek z fabryki Pfizera w Puurs koło Antwerpii na lotniska lub do centrów dystrybucji w krajach UE. Stamtąd przesyłki są rozprowadzane do ośrodków szczepień zgodnie z regulacjami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich.

Jak zapisać się na szczepienie na koronawirusa?
Jak zapisać się na szczepienie na koronawirusa?TVN24

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Jak się na nie zapiszemy? >>>

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości