EMA: część dawek szczepionki Johnson & Johnson nie będzie wykorzystana w Unii Europejskiej

TVN24 | Świat

Autor:
ads//now
Źródło:
Reuters
Rząd zachęca do szczepieńTVN24
wideo 2/35
TVN24Rząd zachęca do szczepień

Dawki szczepionki Johnson & Johnson przeciwko COVID-19 wyprodukowane w fabryce w USA, w której doszło do zanieczyszczenia jednej z partii, ze względów ostrożności nie będą używane w Unii Europejskiej - poinformowała Europejska Agencja Leków. Nie wiadomo, ilu dawek to dotyczy.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w tej sprawie komunikat. Fabryka, o której mowa, znajduje się w Maryland w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu doszło tam do zanieczyszczenia jednej z partii preparatu Johnson & Johnson materiałami z substancji aktywnej innej szczepionki. Zanieczyszczona partia nie była przeznaczona na rynek europejski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TV24 GO

Fiolka ze szczepionką produkcji Johnson & JohnsonETIENNE LAURENT/EPA/PAP

Europejska Agencja Leków napisała w komunikacie, że "w oparciu o dostępne informacje partie szczepionki dopuszczone do obrotu w UE nie są zanieczyszczone". EMA zdecydowała jednak, że ze względów ostrożności w Unii Europejskiej nie będą stosowane szczepionki wyprodukowane w Maryland "mniej więcej w tym czasie, kiedy doszło do zanieczyszczenia". Nie podano, o jaką liczbę dawek chodzi.

EMA zapewniła, że władze Unii robią wszystko, by "zabezpieczyć dostawy szczepionki i złagodzić skutki ewentualnych opóźnień". Bruksela przewiduje jednak, że Johnson & Johnson nie wywiąże się z deklaracji dostarczenia 55 milionów dawek szczepionki do końca czerwca.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Pytania i odpowiedzi

Dr Dzieciątkowski: nie będzie to szczepionka, po której odporność poszczepienna będzie trwała dożywotnioTVN24
wideo 2/18

Szczepionka firmy Johnson & Johnson

Preparat produkowany przez firmę Janssen należącą do koncernu Johnson & Johnson jest szczepionką wektorową. Jako jedyna z dopuszczonych w Unii Europejskiej wymaga podania tylko jednej dawki.

Szczepionka J&J w dużej mierze daje odpowiedź na wszystkie warianty koronawirusa >>>

Autor:ads//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: ETIENNE LAURENT/EPA/PAP