TVN24 | Świat

Reuters: w krajach UE kilka razy mniej szczepionek AstraZeneki niż przewiduje kontrakt

TVN24 | Świat

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP

Prawie 50 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19 dostarczyła dotychczas do Unii Europejskiej firma AstraZeneca - przekazał w poniedziałek Agencji Reutera unijny urzędnik. To zaledwie jedna szósta zobowiązań kontraktowych firmy wobec Wspólnoty w pierwszym półroczu.

W ramach kontraktu z Unią Europejską firma zobowiązała się do dostarczenia 300 milionów dawek do końca czerwca, z czego już 70 milionów miało trafić do państw członkowskich do końca stycznia. Powołując się na problemy produkcyjne i ograniczenia eksportowe, AstraZeneca w marcu oświadczyła, że dostarczy do UE tylko 100 milionów dawek do końca czerwca. Do końca marca dostarczyła łącznie 30 milionów dawek, a w tej chwili to niespełna 50 milionów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

UE nie planuje negocjować nowego kontraktu

Jak wskazuje Reuters, UE chce otrzymać jak najwięcej dawek z zakontraktowanych 300 milionów, ale jako kolejny znak utraty zaufania do AstraZeneki zdecydowała się już nie korzystać z opcji w ramach kontraktu na 100 milionów dodatkowych dawek.

W niedzielę komisarz UE do spraw Przemysłu Thierry Breton powiedział, że Komisja również nie planuje negocjować nowego kontraktu z firmą.

Z nieoficjalnych informacji Agencji Reutera wynika, ze Komisja Europejska ma rozpocząć we wtorek drugą sprawę sądową przeciwko firmie w związku z opóźnionymi dostawami.

Opóźnienia w dostawach, które przyczyniły się do opóźnień w kampanii szczepień w UE, zmusiły Komisję Europejską do pozwania anglo-szwedzkiego producenta pod koniec kwietnia przed belgijskim sądem.

CZYTAJ: Wyznaczono termin rozprawy w postępowaniu przeciwko AstraZenece

Szczepionka została zatwierdzona do użytku w UE pod koniec stycznia.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości