TVN24 | Świat

Konferencja Europejskiej Agencji Leków w sprawie szczepionki AstraZeneki

TVN24 | Świat

Autor:
akw,
ft
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Niedzielski o szczepionce firmy AstraZeneca
Niedzielski o szczepionce firmy AstraZenecaTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski o szczepionce firmy AstraZeneca

Europejska Agencja Leków ma wypowiedzieć się na temat bezpieczeństwa szczepionki koncernu AstraZeneca. Minister Zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji pytany o ewentualne nowe decyzje rządu w sprawie szczepienia preparatem AstraZeneki, odparł, że rząd oczekuje na konferencję EMA.

Szef zespołu do spraw oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA) Marco Cavaleri w rozmowie z włoskim "Il Messaggero" powiedział, że jego zdaniem występuje związek między podawaniem szczepionki koncernu AstraZeneca a przypadkami zakrzepów u osób, które otrzymały preparat. Po publikacji wywiadu EMA przekazała w oświadczeniu, że prace nad oceną wszelkich możliwych powiązań są nadal w toku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Relacja z konferencji na tvn24.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 17:03

  Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.

 • 16:57

  Emer Cooke: W odniesieniu do ograniczenia szczepień do jakiejś grupy wiekowej, jest to coś, czym zajmowaliśmy się bardzo dokładnie. Dostępne dane nie pozwalają nam na wyciągnięcie wniosku o związku przyczynowym z jakąkolwiek grupą wiekową.

 • 16:50

  Doktor Peter Arlett: Komitet monitoruje kwestię możliwych działań niepożądanych w stosunku do wszystkich szczepionek.

 • 16:41

  Sabine Straus: Prowadzimy szczepienia na bardzo szeroką skalę. Będą różne incydenty. Niektóre z nich mogą być spowodowane skutkami ubocznymi szczepionki. Chcemy brać pod uwagę każdy pojedynczy przypadek i poddawać go analizie.

 • 16:39

  Emer Cooke: Jeżeli będziemy mieli dodatkowe informacje, będziemy dokonywali przeglądu naszych rekomendacji. Bardzo blisko współpracujemy z organem regulacyjnym w Wielkiej Brytanii, który jest w trakcie przeglądu skutków różnych strategii szczepień i będziemy brali to pod uwagę w naszych analizach w przyszłości.

 • 16:32

  Sabine Straus: Wiemy, że w państwach członkowskich około 60 procent osób zaszczepionych to kobiety.

 • 16:25

  Emer Cooke: Ważne, byśmy stosowali szczepionki, które są dostępne. Musimy wygrać z tą chorobą. Musimy upewnić się, że ludzie mają zaufanie do szczepionek. Ryzyko śmiertelności na COVID-19 jest znacznie większe niż ryzyko śmiertelności z powodu tych efektów ubocznych.

 • 16:21

  Straus: W Europie jest bardzo silny system nadzoru nad preparatami leczniczymi, dlatego możemy bardzo szybko podejmować działania.

 • 16:19

  Straus: Komitet nie doszedł do wniosku, że wiek czy płeć są czynnikami ryzyka dla tych bardzo rzadkich efektów ubocznych.

 • 16:18

  Straus: obecne dane nie pozwalają na wskazanie określonej przyczyny komplikacji, ale wysunięto kilka możliwych wyjaśnień.

 • 16:17

  Straus: Obecne dane nie zmieniły jakichkolwiek rekomendacji Komitetu. Nasza konkluzja jest taka, że wszystkie incydenty zakrzepowo-zatorowe to bardzo rzadki efekt uboczny szczepionki.

 • 16:15

  Doktor Sabine Straus: Komitet przeprowadził dogłębną analizę wszystkich rzadkich incydentów zakrzepowych.

 • 16:12

  Cooke: Ten przypadek jasno pokazuje wyzwania, które wiążą się z kampaniami szczepień na wielką skalę. Przy milionach osób otrzymujących szczepionkę, w bardzo nielicznych przypadkach mogą wystąpić niepożądane działania.

 • 16:11

  Cooke: wszyscy lekarze muszą zdawać sobie sprawę z możliwych symptomów działań niepożądanych.

 • 16:10

  Cooke: możliwe wyjaśnienie działań ubocznych to reakcja immunologiczna na szczepionkę, podoba do tej, która występuje czasami u pacjentów leczonych heparyną.

 • 16:09

  Cooke: komitet doszedł do wniosku, że przypadki zakrzepów na skutek zaszczepienia szczepionką AstraZeneki powinny być wymienione jako możliwy skutek uboczny.

 • 16:08

  Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke: nasz komitet potwierdził, że korzyści wynikające ze szczepionki AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 znacznie przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

 • 16:05

  Rozpoczęła się konferencja Europejskiej Agencji Leków. OGLĄDAJ W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

 • 16:04

 • 15:57

 • 15:56

  Po środowej konferencji Europejskiej Agencji Leków odbędzie się spotkanie szefów resortów zdrowia państw unijnych – przekazała portugalska minister zdrowia Marta Temido, która będzie przewodniczyć obradom. Portugalia sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej. Początek rozmów planowany jest na godzinę 18 czasu polskiego.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji pytany o ewentualne nowe decyzje rządu w sprawie szczepienia preparatem AstraZeneki, odparł, że rząd oczekuje na konferencję Europejskiej Agencji Leków.

>> Niedzielski: Dziś ma się pojawić komunikat w sprawie AstraZeneki. Czekamy

Rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Jarosław Buczek w rozmowie z tvn24.pl przekazał, że Urząd także czeka na opinię Europejskiej Agencji Leków. Nie był w stanie przekazać informacji na temat tego, czy w naszym kraju wystąpiły przypadki zakrzepów po zaszczepieniu tym preparatem.

W połowie marca EMA informowała, że szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna i skuteczna. Dyrektor Agencji Emer Cooke przekazała wtedy, że podawanie preparatu nie jest powiązane ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi. Była to odpowiedź na pojawiające się podejrzenia, jakoby szczepionka ta zwiększała ryzyko zakrzepów krwi. EMA zapowiedziała kontynuowanie badań nad tym preparatem.

Profesor Flisiak o tym, jak przekonać nieprzekonanych co do szczepionki firmy AstraZeneca
Profesor Flisiak o tym, jak przekonać nieprzekonanych co do szczepionki firmy AstraZenecaTVN24

Autor:akw, ft

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: