Trwa walka ze śmiertelnym wirusem. Rozpoczęto kampanię szczepień

TVN24


W mieście Mbandaka w północno-zachodniej części Demokratycznej Republiki Konga, w poniedziałek rozpoczęto kampanię szczepień przeciwko eboli - podał Reuters. Jako pierwszy został zaszczepiony personel medyczny.

W niedzielę resort zdrowia DRK powiadomił, że bilans ofiar śmiertelnych eboli w tym kraju wzrósł do 26. Łącznie od kwietnia w regionie odnotowano 46 przypadków zakażenia tym wirusem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma wysłać do DRK 7540 dawek szczepionek na ebolę. 540 z nich trafi do 1,5-milionowego miasta Mbandaka, gdzie od czwartku potwierdzono cztery przypadki zakażenia. W ubiegłym tygodniu WHO wysłała do DRK 4000 dawek szczepionki.

Walka z wirusem

W leżącej nad rzeką Kongo Mbandace zaostrzono środki bezpieczeństwa. Władze apelują, aby mieszkańcy witali się słownie lub skinieniem głowy, bez bezpośredniego kontaktu cielesnego. Przed wejściem do wielu budynków umieszczono pojemniki z mydłem. Na lotnisku służby sprawdzają temperaturę ciała podróżujących.

Władze Konga obawiają się, że wirus może rozprzestrzenić się w dół rzeki, do liczącej blisko 9,5 mln mieszkańców stolicy DRK - Kinszasy. Obecny wybuch epidemii eboli w DRK jest już dziewiątym z kolei od 1976 roku. Wirus ebola, który wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt, nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

Mbandaka, Demokratyczna Republika Konga mapy Google

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Raporty: