TVN24 | Świat

Na wysokościach, dronami, nawet na reniferach. Tak dostarcza się szczepionki

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kab
Źródło:
UNICEF, Reuters, tvn24.pl

Szczepionki mogą zapobiegać epidemiom chorób teraz i w przyszłości – przypomina UNICEF. Organizacja opublikowała zdjęcia, które pokazują, jak trudne jest dostarczenie szczepionek do najdalszych regionów świata zmagających się z głodem, biedą lub wojną domową.

Co roku szczepienia ochronne ratują życie milionom osób. To jedno z najbardziej opłacalnych działań prewencyjnych przy ochronie zdrowia. Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęło już co najmniej 150 krajów. W tym czasie dziesiątki państw na świecie walczą z innymi chorobami, przeciwko którym szczepione są głównie dzieci. To między innymi powodujący paraliż wirus polio, odra, która może przyczynić się do obrzęku mózgu i ślepoty, czy tężec, który może wywołać u dzieci skurcze mięśni oraz trudności w jedzeniu i oddychaniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Według danych Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) między rokiem 2000 a 2018 szczepienia przeciwko odrze uratowały życie ponad 23 milionom dzieci.

UNICEF: kryzys wywołany pandemią mógł przyczynić się do śmierci 200 tysięcy dzieci w Azji

Organizacja przypomniała, że wiele dzieci w odległych, odizolowanych społecznościach nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia zdrowotnego lub jest całkowicie pomijanych przez krajowe programy szczepień. Aby pokazać trud pracowników ochrony zdrowia i członków lokalnych społeczności przy dostarczaniu szczepionek do najtrudniej dostępnych miejsc na świecie, UNICEF opublikował serię zdjęć. Przedstawiamy niektóre z nich.

Mongolia. W ten sposób, przy pomocy reniferów, transportowano szczepionki na odludne tereny kraju, aby dotrzeć z dawkami do dzieci z koczowniczej społeczności pasterzy.

Tak transportowano szczepionki dla koczowniczych ludów MongoliiUNICEF

Malawi. W 2017 roku uruchomiono tam, pierwszy w Afryce i jeden z pierwszych na świecie, humanitarny korytarz dronów, aby pomóc najbiedniejszym społecznościom w dostępie do pomocy medycznej i informacji. Na zdjęciu tłumy przy dostarczeniu drona we wiosce Thipa.

W 2017 roku w Malawi uruchomiono program, dzięki któremu leki i szczepionki dostarczano za pomocą dronówUNICEF

Vanuatu. Trzygodzinna przeprawa pracowniczki ochrony zdrowia i jej asystenta wzdłuż wybrzeża, aby dostarczyć szczepionki do małej wiejskiej kliniki. Obszar nie dysponuje lodówkami, które utrzymywałyby łańcuch chłodniczy, stąd szczepionki musiały być podane natychmiast po ich przybyciu.

Droga do punktu szczepień przez plażę w VanuatuUNICEF

Afganistan. Pracowniczka ochrony zdrowia szczepi dziecko w południowej części kraju. Jest jedną z 70 tysięcy medyków zaangażowanych w walkę z polio. W kraju tylko kobiety mają dostęp do domów, aby sprawdzić, czy każde niemowlę zostało zaszczepione przeciw wirusowi. Narażone są w związku z tym na ogromne niebezpieczeństwo - w kraju dochodzi do zamachów na pracowników humanitarnych oraz medyków leczących polio.

Pracowniczka służby zdrowia szczepi dziecko w południowym AfganistanieUNICEF

Nepal. Zespół przenosi szczepionki przeciwko odrze, różyczce i polio przez kładkę nad rzeką w nepalskim dystrykcie Gorkha. Obszar ten był w 2015 roku epicentrum trzęsienia ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera. Po nim zginęło ponad 8900 osób, a rannych zostało co najmniej 23 tysiące.

Przenoszenie szczepionek przez most w nepalskim dystrykcie GorkhaUNICEF

Mali. Podróż wozem z osłami do odległej wioski w regionie Mopti, w środkowej części kraju. W Mopti co czwarte gospodarstwo domowe jest oddalone o ponad 15 kilometrów od najbliższego punktu ochrony zdrowia, a na 18 tysięcy osób przypada tylko jeden wykwalifikowany lekarz.

Zespół szczepień dojeżdża do wioski Mopti w środkowym MaliUNICEF

Jemen. Mobilny zespół szczepień dociera do jednopokojowego domu na obrzeżach stolicy kraju, Sany, w obszarze niedostępnym dla ruchu drogowego. W Jemenie ludzie od lat walczą o przetrwanie. Kraj nęka wojna, masowe wysiedlenia, głód i choroby. Koronawirus jeszcze bardziej pogłębił ten chaos. 

Pracownik mobilnego punktu szczepień dociera do domu w Sanie w JemenieUNICEF

Indie. Pracownik ochrony zdrowia przeprawia się przez błotniste drogi odizolowanego regionu Himachal Pradesh. Wiezie ze sobą szczepionki przeciwko odrze i różyczce dla dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do 15 lat.

Dostarczanie szczepionki w górzystym stanie Himachal Pradesh na północy IndiiUNICEF

Autor:akw/kab

Źródło: UNICEF, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: UNICEF

Tagi:
Raporty: