TVN24 | Świat

Trzeci kontrakt podpisany. Unia Europejska rezerwuje 1,8 miliarda dawek szczepionki

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP, Reuters

Komisja Europejska podpisała trzeci kontrakt z koncernami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer. Dotyczy rezerwacji dodatkowych 1,8 miliarda dawek szczepionki przeciw COVID-19 w imieniu państw Unii Europejskiej.

- Umowa z BioNTech/Pfizer jest dobrą wiadomością dla naszej długofalowej walki o ochronę obywateli Europy przed wirusem i jego odmianami. BioNTech/Pfizer odegrały kluczową rolę w dostarczeniu wystarczającej liczby dawek do lipca, aby zaszczepić 70 procent dorosłej populacji - oznajmiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Nowy kontrakt gwarantuje produkcję i dostawę w Unii Europejskiej do 1,8 miliarda dawek. Potencjalne umowy z innymi producentami będą oparte na tym samym modelu z korzyścią dla wszystkich - dodała von der Leyen.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Węgry nie chcą uczestniczyć w kolejnym etapie kupna szczepionki przez Brukselę"

"W kontrakcie zarezerwowano kolejne dawki szczepionki w imieniu wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej w okresie od końca 2021 do 2023 roku. Umowa wymaga, aby produkcja szczepionek odbywała się na terytorium Unii Europejskiej, a podstawowe komponenty także pochodziły z krajów Wspólnoty" - podała agencja Reutera.

Później przekazała, powołując się na rzecznika UE, że "jedynym krajem członkowskim, który zdecydował się na rezygnację z nowej umowy UE w sprawie dostaw szczepionek Pfizera, są Węgry".

Szef kancelarii premiera Gergely Gulyas w czasie czwartkowej konferencji prasowej online potwierdził te doniesienia. - Rząd zdecydował na posiedzeniu, że Węgry nie chcą uczestniczyć w kolejnym etapie kupna szczepionki przez Brukselę - poinformował. Dodał, że w dotychczasowych umowach Węgry zamówiły ponad 10 milionów zachodnich szczepionek do końca 2022 roku, a dane wskazują, że po osiągnięciu progu 5 milionów zaszczepionych program szczepień na Węgrzech spowolni.

- Może uda nam się osiągnąć 5,5 milionów, a patrząc bardzo optymistycznie, 6 milionów - stwierdził Gulyas.

CZYTAJ TAKŻE: Szczepienia w Europie: Polska na "ostatniej prostej"? >>>

600 milionów dawek jeszcze w tym roku

Szacowana wartość wynegocjowanej umowy sięga 35 miliardów euro. Rozmowy UE z koncernami Pfizer/BioNTech w sprawie dodatkowych dostaw szczepionek trwały od kwietnia.

W ramach dwóch poprzednich umów wymienione koncerny zgodziły się na dostarczenie do UE jeszcze w tym roku 600 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19PAP/AFP

Na początku maja Europejska Agencja Leków rozpoczęła prace nad wnioskiem o rozszerzenie autoryzacji szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer i BioNTech na osoby w grupie wiekowej 12-15 lat. Jeśli proces ewaluacji przebiegnie zgodnie z planowanym harmonogramem, decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w czerwcu.

Autor:tas//now

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: