Konferencja prasowa Europejskiej Agencji Leków

Autor:
pp,js\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej doktor Paweł Grzesiowski informował wcześniej, że badania kliniczne potwierdziły znakomitą skuteczność i bezpieczeństwo tego preparatu dla tej grupy osób.

Europejska Agencja Leków poinformowała w piątek, że został zatwierdzony wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ: Europejska Agencja Leków dopuszcza szczepionkę Pfizera dla kolejnej grupy wiekowej

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 17:13

  Zakończyła się konferencja Europejskiej Agencji Leków. Dziękujemy za uwagę.

 • 17:11

  EMA uznała, że korzyści płynące ze stosowania preparatu BioNTech/Pfizer w tej grupie wiekowej przewyższają ryzyko.

 • 16:58

  Europejska Agencja Leków przekazała, że stale monitoruje bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech zarówno u dorosłych, jak i niepełnoletnich.

 • 16:54

 • 16:54

  EMA przekazała, że zalecenia dla grupy wiekowej 12-15 lat będą takie same, jakie już są dla grupy powyżej 16. roku życia. Szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach, domięśniowo, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

 • 16:44

  Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku szczepionkę firm BionTech/Pfizer dla młodzieży od dwunastego do piętnastego roku życia.

 • 15:53

  Szczepienie osób w wieku 12-16 lat będzie możliwe tak szybko, jak otrzymamy informacje z Europejskiej Agencji Leków i będzie wystarczająca liczba dawek - poinformował w piątek na briefingu w miejscowości Całowanie (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.

 • 15:37

  EMA informowała 17 maja, że szczepionkę przeciwko COVID-19 firm BioNTech-Pfizer można trzymać do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Dotychczas dozwolony czas przechowywania w zwykłej lodówce wynosił pięć dni.

 • 15:22

  Konferencja prasowa Europejskej Agencji Leków (EMA) ma odbyć się o godzine 16.30. Początkowo planowana była na godzinę 15.

 • 15:07

  Na szczepienia w Polsce mogą zapisywać się osoby od 16. roku życia. Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

 • 14:56

  Dzień dobry, w portalu tvn24.pl będziemy relacjonować konferencję Europejskiej Agencji Leków.

"Znakomita skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat została potwierdzona w badaniu klinicznym" – stwierdził wcześniej na Twitterze doktor Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem jest to "ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa i ochrony przed zakażeniami u dzieci i w grupach ryzyka".

Powołał się przy tym na badania opublikowane przez "New England Journal od Medicine". Objęto nimi 2260 dzieci w wieku 12-15 lat, połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo. Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność oraz korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych – stwierdzili autorzy badania w artykule "Safety, Immunogenicity, and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents". Dodali, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.

Szczepić i jeszcze raz szczepić

Do szczepień przeciwko COVID-19 wśród dzieci przekonują Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) oraz Amerykańskie Towarzystwa Udaru Mózgu (ASA). "Zdecydowanie apelujemy - stwierdzają we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele obu towarzystw - do wszystkich dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych w USA o przyjęcie szczepionki przeciwko COVID, gdy tylko będą mogli ją otrzymać, zgodnie z niedawnym zatwierdzeniem przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Centrum Kontroli Chorób (CDC)". AHA i ASA dodały, że według badań klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne prawie w 100 proc. w zapobieganiu śmierci i hospitalizacji z powodu zakażenia COVID-19.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson&Johnson, wymaga podania jednej dawki. 

Autor:pp,js\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości