Świat

"Szakal" z drugim dożywociem. "Niech żyje rewolucja!"

Świat

Aktualizacja:
TVN24"Szakal" dostał drugie dożywocie

Sąd we Francji skazał terrorystę Carlosa-Szakala na dożywocie za współudział w czterech zamachach we Francji, w których zginęło 11 osób, a ponad 140 zostało rannych. To kolejny wyrok dożywocia dla Carlosa - pierwszy otrzymał za potrójne morderstwo.

W czwartek sąd uznał Carlosa, który naprawdę nazywa się Ilich Ramirez Sanchez, winnym współudziału we wszystkich czterech atakach, dokonanych w latach 1982 i 1983, i skazał na dożywotnie więzienie z możliwością warunkowego zwolnienia po 18 latach.

62-letni Ramirez nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Na zakończenie procesu wygłosił pięciogodzinną mowę końcową, wyraźnie rozkoszując się uwagą zebranych na sali osób. - Jestem żyjącym archiwum. Większość ludzi mojej klasy już nie żyje - powiedział Ramirez, który o sobie mówi, że jest rewolucjonistą z zawodu.

"Niech żyje rewolucja!"

Głosem przytłumionym przez silne emocje, terrorysta wspomniał wieloletniego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego, z którym łączyły go poglądy i który w przeszłości finansował ataki na państwa Zachodu. Kaddafi zginął w październiku w nie do końca jasnych okolicznościach z rąk powstańców wspieranych przez lotnictwo koalicji zachodniej pod przywództwem NATO. Kilkugodzinną mowę Szakal zakończył okrzykiem: "Niech żyje rewolucja!".

W wywiadzie z listopada dla jednego z wenezuelskich dzienników Ramirez przyznał się do przeprowadzenia ponad 100 zamachów, w których zginęło łącznie 1500-2000 ludzi.

Carlos już odsiadujewe Francji karę dożywocia za zamordowanie w 1975 roku w Paryżu dwóch francuskich policjantów i ich informatora. Prawo we Francji nie przewiduje kary śmierci.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24