Świat

Sytuacja w Donbasie "niezadowalająca". Prace nad nowym porozumieniem

Świat

mil.ruSzef niemieckiego MSZ zapowiada nowe porozumienie ws

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier wyraził w niedzielę nadzieję, że OBWE zakończy wkrótce prace nad nowym porozumieniem, które ma na celu utrzymanie kruchego rozejmu na wschodniej Ukrainie.

- Pracujemy z OBWE nad nowym porozumieniem, by utrzymać rozejm. Jesteśmy na etapie prac przygotowawczych, które pozwolą nam spotkać się wkrótce na szczeblu ministrów spraw zagranicznych - powiedział szef niemieckiej dyplomacji dziennikarzom w Oslo, gdzie składa oficjalną wizytę. Steinmeier przyznał, że realizacja porozumień mińskich, które miały przyczynić się do uregulowania konfliktu zbrojnego w Donbasie, rozczarowuje, a sytuacja bezpieczeństwa w tym regionie jest "naprawdę niezadowalająca".

"Łamią porozumienie"

Do OBWE należy 57 państw. W tym roku właśnie Niemcy sprawują przewodnictwo w tej międzynarodowej organizacji. Od 1 września na wschodniej Ukrainie miało obowiązywać najnowsze porozumienie o rozejmie. Władze w Kijowie w sobotę poinformowały jednak, że prorosyjscy bojownicy łamią porozumienie i minionej doby 11 razy ostrzelali pozycje ukraińskich sił rządowych.

W czwartek resort finansów USA rozszerzył sankcje wobec Rosji w związku z kryzysem ukraińskim. Sankcjami objęto m.in. przedsiębiorstwa budujące most nad Cieśniną Kerczeńską między Rosją a zaanektowanym przez nią Krymem.

Administracja USA wielokrotnie zapewniała, że rozluźnienie sankcji będzie możliwe dopiero gdy wejdą w życie porozumienia z Mińska o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: TG/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru