Szef unijnej dyplomacji "o cynizmie białoruskiego reżimu", który podsyca kryzys na granicach

Źródło:
PAP
Tusk: Polska i Finlandia są gotowe do współpracy na rzecz twardej polityki wobec nielegalnej migracji
Tusk: Polska i Finlandia są gotowe do współpracy na rzecz twardej polityki wobec nielegalnej migracjiTVN24
wideo 2/20
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Podsycając kryzys na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej, białoruski reżim stara się odwrócić uwagę od sytuacji wewnątrz kraju, w którym trwają, a nawet nasilają się brutalne represje i łamanie praw człowieka - oświadczył w imieniu Unii Europejskiej szef jej dyplomacji Josep Borrell. Zapewnił o solidarności z "państwami członkowskimi dotkniętymi tym hybrydowym atakiem".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Zorganizowana instrumentalizacja istot ludzkich przez reżim białoruski do celów politycznych nabrała w ostatnich dniach nowych niepokojących rozmiarów. Grupy migrantów są eskortowane przez uzbrojone białoruskie siły bezpieczeństwa w kierunku granic państw członkowskich UE w celu wymuszenia nielegalnego wjazdu" - czytamy w oświadczeniu UE.

"Świadczy to o cynizmie białoruskiego reżimu, który podsycając kryzys na zewnętrznych granicach UE, stara się odwrócić uwagę od sytuacji wewnątrz kraju, w którym trwają, a nawet nasilają się brutalne represje i łamanie praw człowieka" - podkreśliła Wspólnota.

Unia: reżim Łukaszenki lekceważy podstawowe prawa człowieka

UE potępiła reżim Alaksandra Łukaszenki za "celowe narażanie życia ludzi".

"Nie tylko łamie on prawo międzynarodowe, ale także lekceważy podstawowe prawa człowieka, do których przestrzegania zobowiązała się Białoruś. Takie nieludzkie działania wymagają silnej międzynarodowej reakcji i współpracy, aby pociągnąć białoruski reżim do odpowiedzialności za te naruszenia. Organizacjom międzynarodowym należy zapewnić natychmiastowy i nieograniczony dostęp do osób (przebywających na Białorusi) w celu udzielenia im pomocy humanitarnej" - podkreśliła Unia, wyrażając jednocześnie solidarność z "państwami członkowskimi dotkniętymi tym hybrydowym atakiem".

UE poinformowała, że ściśle współpracuje z krajami pochodzenia i tranzytu migrantów w celu udaremnienia działań reżimu Łukaszenki. "Leży to również w interesie obywateli krajów pochodzenia. Pochwalamy wysiłki państw, takich jak Irak, które podejmują w tym zakresie konkretne kroki. UE będzie nadal zwalczać organizowaną przez państwo nielegalną migrację (...) Będziemy również nadal potępiać naruszenia praw człowieka popełniane przez reżim wobec własnych obywateli, rozważać dalsze środki ograniczające wobec osób odpowiedzialnych i wspierać naród białoruski" - zadeklarowała Unia.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Zdjęcie opublikowane przez Straż GranicznąStraż Graniczna

Stan wyjątkowy przy granicy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna