Świat

Syryjski arsenał do kontroli? Sikorski: Najpierw dwa testy dla Rosji

Świat

Czy eksperci ds. broni chemicznej powrócą do Syrii?
Czy eksperci ds. broni chemicznej powrócą do Syrii?tvn24
wideo 2/23

Rosyjską propozycję, by przekazać syryjskie arsenały chemiczne pod międzynarodowy nadzór w celu ich zniszczenia, należy poddać dwóm testom - powiedział w Bukareszcie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Ich spełnienie byłoby podstawą dla Baracka Obamy, aby wstrzymywać się z wydaniem rozkazu do ataku.

- Po pierwsze: sprawdzenie, czy Rosja, a także Chiny, ale przede wszystkim Rosja, jest gotowa poprzeć twardą, weryfikowalną rezolucję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która ustaliłaby harmonogram policzenia, zlokalizowania, poddania pod kontrolę i likwidacji syryjskiego arsenału broni chemicznej z sankcją, gdyby ktoś oszukiwał albo grał na czas, dającą podstawę prawną do uderzenia zbrojnego - wyjaśnił minister. Jak ocenił, taki test byłby korzystny zarówno dla koalicji międzynarodowej i Stanów Zjednoczonych, bo "daje podstawę prawną do ewentualnej interwencji zbrojnej", jak i dla Rosji i Syrii, "bo daje możliwość wyjścia z kryzysu bez uderzenia". - To jest kluczowy test - oświadczył szef MSZ.

Rosja wyśle inspektorów?

- Po drugie - kontynuował Sikorski - Rosja mogłaby zwiększyć szansę na sukces swojego planu, gdyby już teraz zadeklarowała, co ona sama jest w stanie wnieść do ewentualnego procesu likwidacji tego arsenału - powiedział. - Na przykład, gdyby zadeklarowała, w jakim terminie i ilu inspektorów, czy żołnierzy sił pokojowych byłaby w stanie wysłać do Syrii, aby pomóc w procesie likwidacji arsenału, ale także np. realizować drugi deklarowany od dawna cel rosyjskiej polityki, tzn. zabezpieczenie praw i miejsc kultu ortodoksyjnych chrześcijan w Syrii - powiedział Sikorski.

Zegar bije

Jego zdaniem, gdyby te dwa testy zostały spełnione, to prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama miałby powody, aby nadal wstrzymywać się z wydaniem rozkazu do ataku. - A jak nie, to wiemy po wczorajszym przemówieniu, że zegar do ataku już bije - dodał szef polskiej dyplomacji. Sikorski, który w środę przebywa z jednodniową wizytą w Rumunii, rozmawiał z szefem dyplomacji tego kraju Titusem Corlateanem m.in. o najbliższym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, polityce bezpieczeństwa, a także o sytuacji w Syrii.

Autor: rf//bgr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: