Świat

"Syria zrujnowała niezwykle napięty kalendarz". Kongres nie zdąży z budżetem?

Świat

Wikipedia | BjoertvedtKongres nie zdąży?

Debata i głosowanie na temat tego czy interweniować w Syrii zabierze Kongresowi cenny czas na prace nad ostateczną wersją budżetu na rok finansowy 2014 (zaczyna się już 1 października) oraz nad ustawą o podwyższeniu długu publicznego - oceniają analitycy.

W tej sytuacji jest coraz bardziej prawdopodobne, że Kongres będzie musiał uchwalić tymczasową ustawę o prowizorium budżetowym umożliwiającą finansowanie agend i programów rządowych po 1 października. W przeciwnym razie rząd stanąłby przed perspektywą braku środków finansowych na bieżącą działalność. Kongres po letniej przerwie zbiera się 9 września. Pierwotnie Izba Reprezentantów zakładała, że we wrześniu odbędzie się tylko 9 posiedzeń, co w ocenie analityków na Kapitolu, ledwie by wystarczyło na dokończenie prac nad budżetem. Obecnie wygląda na to, że większość czasu na tych posiedzeniach zostanie poświęcona - zapewne wywołującej ostre spory - debacie na temat ewentualnej interwencji w Syrii.

- Syria naprawdę zrujnowała i tak niezwykle napięty kalendarz. Sądzę, że prawdopodobieństwo uchwalenia prowizorium budżetowego znacznie wzrosło - powiedział Chris Krueger, analityk z waszyngtońskiej Guggenheim Securities. Amerykański Departament Skarbu ogłosił w ub. tygodniu, że podniesienie pułapu zadłużenia federalnego, wynoszącego obecnie 16,7 biliona dolarów, powinno nastąpić do połowy października aby rząd mógł funkcjonować bez przerwy. Sprawy limitu zadłużenia i zmniejszenia deficytu budżetu federalnego należą do najbardziej kontrowersyjnych i wywołujących największe spory między republikanami i demokratami.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Bjoertvedt