Świat

Syria zgadza się przystąpić do konwencji o zakazie broni chemicznej

Świat


Szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mualim zapowiedział we wtorek, że Syria przystąpi do międzynarodowej konwencji o zakazie używania i rozprzestrzeniania broni chemicznej - poinformowała rosyjska agencja Interfax.

Mualim oświadczył też, że Syria zapewni społeczności międzynarodowej dostęp do wszystkich składów tej broni.

Wcześniej Damaszek zaakceptował rosyjską propozycję przewidującą przekazanie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową, by uniknąć uderzenia militarnego USA. Perspektywę takiego rozwiązania problemu z ostrożnym zadowoleniem powitano w wielu stolicach. Rosyjska propozycja, jak oceniają komentatorzy, zmienia dotychczasową dynamikę wydarzeń wokół planowanej przez USA ograniczonej interwencji w Syrii w reakcji na atak chemiczny z 21 sierpnia na jednym z przedmieść Damaszku. Waszyngton obwinia reżim syryjski o ten atak, w którym zginęło ponad 1400 cywilów.

Rosja mediatorem w konflikcie

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował we wtorek, że Rosja pracuje nad "skutecznym i konkretnym planem" objęcia międzynarodową kontrolą broni chemicznej w Syrii i omawia szczegóły z władzami w Damaszku. - Mamy nadzieję przedstawić ten plan w niedalekiej przyszłości i będziemy przygotowani na wypracowanie i sfinalizowanie go we współpracy z sekretarzem generalnym ONZ, Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej i członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział Ławrow na konferencji prasowej. Według prezydenta Baracka Obamy rosyjska propozycja dotycząca syryjskiej broni chemicznej jest potencjalnie przełomowa, ale na razie trzeba ją traktować sceptycznie. Prezydent podkreślił, że pojawiła się ona jako efekt groźby, że USA użyją siły.

Nadzwyczajne posiedzenie RB ONZ

W sprawie Syrii we wtorek wieczorem zbiera się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ. Spotkanie odbędzie się na wniosek Rosji.

Syria jest jednym z niewielu krajów, które nie podpisały konwencji o zakazie broni chemicznej; konwencja ta weszła w życie w 1997 r. Przewiduje całkowity zakaz stosowania, produkcji, składowania broni chemicznej i handlu tą bronią. Organem wykonawczym konwencji jest Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej mająca siedzibę w Hadze.

Autor: /jk / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: