TVN24 | Świat

Wybuchy na przedmieściach Damaszku. Syryjskie władze: pociski wystrzelono z Izraela

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Do ataku miało dojść na przedmieściach syryjskiej stolicy, Damaszku
Google EarthDo ataku miało dojść na przedmieściach syryjskiej stolicy, Damaszku

W okolicy stolicy Syrii, Damaszku, doszło w nocy z wtorku na środę do kilku eksplozji. Jak podaje strona syryjska, pociski zostały wystrzelone z terytorium Izraela, a większość z nich udało się strącić. Według agencji Reutera, powołującej się na źródło w resorcie obrony Syrii, w wyniku ostrzału zginęło czterech żołnierzy, a trzech zostało rannych. Izrael nie skomentował tych doniesień.

Syryjska obrona przeciwlotnicza zareagowała w nocy z wtorku na środę, gdy Izrael wystrzelił kilka pocisków rakietowych ziemia-ziemia w kierunku pozycji wojskowych w pobliżu Damaszku - poinformowała agencja Associated Press cytując syryjską państwową agencję SANA.

Syryjskie media państwowe zacytowały anonimowo urzędnika wojskowego, który oświadczył, że pociski zostały wystrzelone z północnego Izraela, z okolic Tyberiady, krótko po północy i że większość z nich została zestrzelona. Dodano, że wojsko nadal analizuje "skutki agresji".

Początkowo nie podawano informacji o ofiarach ataku, jednak tuż przed godziną 6 agencja Reutera, powołując się na źródło w resorcie obrony Syrii, przekazała, że w wyniku ostrzału zginęło czterech żołnierzy, a trzech zostało rannych.

Wojsko izraelskie nie skomentowało doniesień o atakach na cele w pobliżu Damaszku.

Ataki na przedmieścia Damaszku

Ataki nastąpiły kilka godzin po tym, jak izraelskie wojsko poinformowało, że we wtorek po syryjskiej stronie granicy rozbił się izraelski dron, dodając, że w tej sprawie wszczęto śledztwo.

Organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii poinformowała, że kilka pocisków uderzyło w okolice międzynarodowego lotniska w Damaszku na południowym krańcu stolicy, a także w niektóre przedmieścia. Organizacja podała, że na terenach tych znajdują się syryjskie stanowiska wojskowe oraz bojownicy wspierani przez Iran.

Izrael przeprowadził w ostatnich latach setki ataków na cele w Syrii, ale zazwyczaj nie potwierdza ani nie komentuje informacji o tych operacjach. Do ostatniego tego rodzaju incydentu doszło 14 kwietnia, gdy kilka pocisków trafiło stanowiska syryjskiej armii w pobliżu syryjskiej stolicy.

Izrael koncentruje swoje ataki na bazach ugrupowań sprzymierzonych z Iranem, takich jak libański Hezbollah, którego bojownicy stacjonują w Syrii. Strona izraelska utrzymuje, że atakuje transporty broni, co do których istnieje podejrzenie, że są przeznaczone dla tych ugrupowań. Obecność Iranu na północnej granicy kraju stanowi dla Izraelczyków "czerwoną linię".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Pozostałe wiadomości