Świat

Starcia pomiędzy dżihadystami. Zginąć miało kilkudziesięciu bojowników

Świat


Co najmniej 69 bojowników islamistycznych zginęło w ciągu dwóch dni walk między rywalizującymi ze sobą frakcjami dżihadystów w północno-zachodniej Syrii - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tymczasem Turcja poinformowała, że wspierani przez nią rebelianci przejęli kontrolę nad większością miasta Al-Bab.

- Przejęto kontrolę nad większością Al-Bab. Naszym celem jest udaremnienie otwarcia korytarzy z terytoriów kontrolowanych przez terrorystów do Turcji - mówił premier podczas wystąpienia parlamentarnego do członków rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

W sobotę wspierana przez siły tureckie zbrojna opozycja syryjska ogłosiła, że jej bojownicy wkroczyli do Al-Bab. Rebelianci chcą odbić to miasto z rąk islamistów przed przybyciem syryjskich sił rządowych.

Jednostki tureckie uczestniczą w ofensywie po stronie syryjskiej opozycji w ramach operacji "Tarcza Eufratu" prowadzonej przeciwko dżihadystom i oddziałom kurdyjskim w prowincji Aleppo. Operacja rozpoczęła się w sierpniu 2016 roku. Al-Bab, ostatni bastion IS w tej prowincji, znajduje się około 40 km na południe od granicy tureckiej.

Walki pomiędzy dżihadystami

Jednocześnie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka we wtorek poinformowało, że co najmniej 69 bojowników islamistycznych zginęło w ciągu dwóch dni walk między rywalizującymi ze sobą frakcjami dżihadystów w północno-zachodniej Syrii.

Doszło do starć między Dżund al-Aksa, dżihadystyczną grupą, bliską ideologicznie tzw. Państwu Islamskiemu (IS), a utworzonym w styczniu sojuszem dżihadystycznym, na czele z dawnym Frontem al-Nusra - frakcją, która niegdyś była związana z Al-Kaidą.

Od poniedziałku sojusz dżihadystyczny o nazwie Tahrir al-Szam odbił z rąk bojowników Dżund al-Aksa co najmniej sześć wsi - precyzuje Obserwatorium. Walki koncentrują się na północnych obszarach muhafazy (prowincji) Hama oraz przylegających doń terenów prowincji Idlib.

Wojna domowa w Syrii

Syryjski konflikt, wywołany przez krwawe represje wobec uczestników prodemokratycznych protestów w 2011 roku, skomplikował się, gdy przyłączyły się do niego organizacje dżihadystyczne. Wzrost ich znaczenia sprawił, że w Syrii zaczęły interweniować mocarstwa m.in. Rosja. Konflikt pochłonął już ponad 310 tys. ofiar śmiertelnych i zmusił ponad połowę ludności Syrii do opuszczenia domów.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: