Świat

Hadżin zdobyty. Upadło ostatnie miasto kontrolowane przez dżihadystów w Syrii

Świat


Syryjscy bojownicy pod wodzą Kurdów, wspierani przez Stany Zjednoczone, zdobyli Hadżin we wschodniej Syrii - poinformowało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. To ostatnie miasto w tym kraju, które kontrolowali dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS)

Hadżin znajduje się na lewym brzegu Eufratu w muhafazie (prowincji) Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii. Oprócz tego miasta dżihadystyczna organizacja, tak zwane Państwo Islamskie, kontroluje też niewielkie, lecz trudne do zdobycia terytorium ciągnące się do graniczącej z Irakiem wioski Baguz, a także kilkunastokilometrowy odcinek granicy. SDF, równocześnie z natarciem na Hadżin, osiągnęło postępy w ataku na pozycje IS przy irackiej granicy.

Enklawa Hadżin jest połączona z położonym po drugiej stronie rzeki rozległym pustynnym obszarem, który też jest kontrolowany przez IS. To tam, zdaniem amerykańskich dowódców, przebywa samozwańczy kalif IS Abu Bakr al-Bagdadi.

Dżihadyści wycofali się na pustynię

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) pod wodzą Kurdów od trzech miesięcy walczą z Państwem Islamskim w prowincji Dair az-Zaur. W ostatnich tygodniach ofensywa przybrała na sile, wraz z nadejściem posiłków z północnej Syrii.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR ) bojownicy SDF zajęli Hadżin w piątek wcześnie rano, po zaciekłych walkach. Wsparcie z powietrza zapewniało lotnictwo koalicji pod wodzą USA. Pewna liczba dżihadystów wycofała się do pobliskich wsi. Walki trwają na polach w pobliżu miasta, gdzie bojownicy SDF ścigają dżihadystów.

SOHR podaje też, że od rozpoczęcia ofensywy na Hadżin zginęło 827 terrorystów IS oraz 481 żołnierzy SDF, a także 308 cywilów. Tak zwane Państwo Islamskie masowo wykorzystuje miejscową ludność jako żywe tarcze. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet w środę oskarżyła IS o dokonywanie masowych egzekucji cywilów podejrzewanych o sympatyzowanie z SDF.

Osiedle Hadżin w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej SyriiGoogle Maps

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lance Corporal Zachery Laning, U.S. Marine Corps

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości