Syria, Ukraina i Iran tematami spotkania Macron-Putin


Prezydenci Francji i Rosji, Emmanuel Macron i Władimir Putin, podczas niedzielnego spotkania w Moskwie będą rozmawiać o konfliktach w Syrii i na Ukrainie oraz o kwestii Iranu - poinformowały źródła w Pałacu Elizejskim cytowane przez agencję Reutera.

Macron i Putin mają spotkać się na Kremlu przed rozpoczęciem meczu finałowego mistrzostw świata w piłce nożnej, w którym Francja zmierzy się z Chorwacją.

"Prezydent Francji chciałby porozmawiać z Władimirem Putinem"

Jak dodały źródła w Pałacu Elizejskim, sytuacja na Ukrainie nie rozwinęła się na tyle, by Macron zaprosił Putina na szczyt G7, który odbędzie się w Biarritz na południu Francji latem 2019 roku. Doradca rosyjskiego przywódcy Jurij Uszakow powiedział, że "prezydent Francji chciałby porozmawiać z Władimirem Putinem o wynikach szczytu NATO". Dodał, że Putin chciałby poruszyć temat swojego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem, które w poniedziałek odbędzie się w Helsinkach. Według Pałacu Elizejskiego spotkanie Macrona z Putinem uzgodnione zostało podczas ich rozmowy telefonicznej, do której doszło we wtorek wieczorem po półfinale mundialu i zwycięstwie Francji nad Belgią. Mecz odbył się w Petersburgu, a Macron był także na nim obecny. Jak poinformował Uszakow, Putin w niedzielę wieczorem przyjmie także prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović.

Autor: kz/tr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości