Świat

Trump ostrzega przed "potencjalną ludzką tragedią" w Syrii

Świat


Donald Trump ostrzegł w poniedziałek Syrię, Iran i Rosję, by nie "atakowały lekkomyślnie" rebeliantów i dżihadystów w syryjskiej prowincji Idlib. Zdaniem prezydenta USA w tej ofensywie militarnej mogą zginąć "setki tysięcy ludzi".

"Prezydent Syrii Baszar al-Asad nie może lekkomyślnie zaatakować prowincji Idlib. Rosjanie i Irańczycy popełnią poważny błąd humanitarny, jeśli wezmą udział w tej potencjalnej ludzkiej tragedii. Setki tysięcy ludzi może zostać zabitych. Nie dopuść do tego!" - zaapelował do Asada na Twitterze Trump.

Przygotowania do ofensywy

Kilka dni temu agencje informowały, że wojska syryjskie, wspierane przez siły irańskie i rosyjskie, przygotowują się do zbrojnej ofensywy na prowincję Idlib - ostatnią dużą enklawę rebeliantów w Syrii. W czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych zwróciła się do Syrii i Rosji, aby wstrzymały przygotowania do definitywnego szturmu na Idlib i pozostawiły dość czasu celem rozważenia alternatywnych rozwiązań. Wojska Asada zwróciły się w kierunku tej enklawy po odbiciu, przy wsparciu rosyjskich sił zbrojnych, rebelianckich terytoriów na południu kraju. Wielu bojowników z tych regionów, w tym ze Wschodniej Guty, skierowano właśnie do Idlibu.

Miasto i prowincja Idlib znajdują się w północno-zachodniej SyriiGoogle Maps

Autor: ads\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Tagi:
Raporty: