Świat

Ponad 150 bojowników "kalifatu" wraz z rodzinami przekazano władzom Iraku

Świat


Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) przekazały w czwartek władzom Iraku ponad 150 irackich i zagranicznych bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformowały irackie źródła wojskowe. SDF od tygodnia oblega ostatni bastion dżihadystów w Syrii, miasto Al-Baghuz Faukani.

To ostatnia miejscowość w Syrii znajdująca się jeszcze pod kontrolą bojowników tzw. Państwa Islamskiego - organizacji terrorystycznej, która w 2014 roku ogłosiła powstanie samozwańczego "kalifatu" na części terytoriów Syrii i Iraku.

Irak przyjmie dżihadystów

Jak w czwartek poinformowały irackie źródła wojskowe, władzom w Bagdadzie ma być przekazanych łącznie 502 bojowników. Los ten spotkał, jak dotąd, przeszło 150 z nich.

Burmistrz miasta Al-Kaim na granicy iracko-syryjskiej poinformował, że w czwartek o świcie pierwsze 10 ciężarówek z bojownikami i ich rodzinami przejechało iracką granicę.

- Większość z nich to Irakijczycy, a konwój pod silną ochroną skierował się do baz wojskowych w miejscowościach Dżazira i Badija - powiedział burmistrz Ahmed al-Mahallawi. Bazy te znajdują się w prowincji Anbar.

Na początku miesiąca premier Iraku Adel Abd al-Mahdi poinformował, że jego kraj przyjmie wszystkich irackich członków tzw. Państwa Islamskiego, a także ich rodziny.

Baguz Google Maps

Ostatni bastion dżihadystów

Syryjskie Siły Demokratyczne, zdominowane przez syryjskich Kurdów z milicji o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), są główną siłą w walce z dżihadystycznym bojownikami w Syrii. Są wspierane przez Stany Zjednoczone, które jednak wkrótce mają wycofać swe wojska z Syrii. 19 grudnia 2018 roku prezydent USA Donald Trump ogłosił wycofanie sił amerykańskich w liczbie około dwóch tysięcy żołnierzy z terenów syryjskich.

Jak informują agencje, wszystko wskazuje na to, iż upadek tzw. Państwa Islamskiego w Syrii jest już bardzo bliski. Obecnie ofensywa wspieranych przez USA sił SDF atakuje dżihadystów na dwóch frontach - od strony Baghuz na granicy z Irakiem i od wioski Sousah, w północno-zachodniej części rzeki Eufrat. W rękach dżihadystów jest już tylko niewielka część terenu obleganego przez SDF.

Sytuacja w SyriiPAP

Autor: mm/ja/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: