Rosyjskie śmigłowce w opuszczonej amerykańskiej bazie

Świat

Nagranie archiwalne: rosyjskie szturmowce Su-25 odlatują z SyriiMO Rosji
wideo 2/5

Śmigłowce rosyjskich sił powietrznych zajęły lotnisko wojskowe Tabka w prowincji Rakka w północnej Syrii - podała agencja TASS. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się amerykańska baza wojskowa. Lotnisko "zostanie wykorzystane do dostarczenia towarów niezbędnych dla armii syryjskiej" - piszą rosyjskie media.

- Naszym zadaniem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa lotniska, by chronić je przed możliwymi atakami - powiedział we wtorek cytowany przez agencję TASS dowódca syryjskiej jednostki, pilnującej terenu (jego nazwisko nie zostało ujawnione).

Znaczenie strategiczne

Portal telewizji Rossija-24 vesti.ru poinformował, że na lotnisku wylądował śmigłowiec wielozadaniowy Mi-8.

"Znaczenie strategiczne lotniska zależy przede wszystkim od jego lokalizacji. Stąd do miasta Rakka jest zaledwie 40 kilometrów. Teraz, kiedy miejsce to jest kontrolowane przez jednostki sił rządowych, zostanie wykorzystane do dostarczenia towarów niezbędnych dla armii syryjskiej, która kontynuuje marsz w kierunku granicy syryjsko-tureckiej" - podkreślił portal vesti.ru.

Rosyjski dziennik "Kommiersant" przypomniał, że lotnisko pod miastem Tabka na północy Syrii wcześniej "przechodziło z rąk do rąk".

W 2014 roku lotnisko zostało zajęte przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego. Trzy lata później przeszło pod kontrolę kierowanych przez Kurdów Syryjskich Sił Demokratycznych, wspieranych przez Stany Zjednoczone. Do niedawna na lotnisku znajdowała się amerykańska baza wojskowa.

Lotnisko wojskowe znajduje się w pobliżu Tabki (As Saury) na północy Syrii Google Maps

Wycofywanie kontyngentu

7 października prezydent USA Donald Trump ogłosił wycofanie wojsk amerykańskich z Syrii. Decyzja zapadła przed rozpoczęciem tureckiej ofensywy przeciwko Kurdom.

"Kilka dni później szef Pentagonu Mark Esper powiedział, że Stany Zjednoczone rozpoczęły wycofywanie liczącego około tysiąc żołnierzy kontyngentu z północnej Syrii z powodu ofensywy tureckiej. 16 października siły koalicji międzynarodowej pod przywództwem USA zlikwidowały bazę wojskową, znajdującą się w rejonie miasta Ajn al-Arab (150 km od Aleppo) w północnej Syrii. Tego samego dnia siły koalicyjne opuściły miasta Rakka i Tabka na północnym wschodzie Syrii" - przypomniała agencja TASS.

Turecka ofensywa w północnej SyriiPAP/Reuters

Autor: tas / Źródło: TASS, vesti.ru

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji

Tagi:
Raporty: