Rosja chce wysłać wojsko do Syrii. "Moskwa, Ankara i Teheran zamierzają uzgodnić szczegóły"

[object Object]
Na nagraniu rosyjski ostrzał celów tzw. Państwa Islamskiego w Hamie (Syria) rosyjskie ministerstwo obrony
wideo 2/35

Rosja rozważa rozmieszczenie swoich wojsk w tak zwanych strefach deeskalacji w Syrii - powiedział rosyjski negocjator Aleksandr Ławrentiew podczas rozpoczętej we wtorek w Astanie piątej rundy negocjacji pokojowych w sprawie Syrii. Rozmieszczenie żołnierzy miałoby się odbyć po ustaleniu tychże stref.

- Po osiągnięciu końcowego porozumienia z Turcją i Iranem, Rosja może rozmieścić swoje wojska w celu nadzorowania granic planowanych stref deeskalacji w Syrii w ciągu dwóch czy trzech tygodni - powiedział Ławrentiew agencji Reutera. - Moskwa, Ankara oraz Teheran zamierzają uzgodnić szczegóły porozumienia - dodał rosyjski negocjator.

Pośrednicy, obserwatorzy i dziewięciu przedstawicieli syryjskiej opozycji

W negocjacjach w Astanie, stolicy Kazachstanu, Rosja, Turcja i Iran występują w charakterze pośredników w rozmowach pomiędzy różnymi ugrupowaniami syryjskimi. Natomiast przedstawiciele USA, Jordanii oraz specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura pełnią funkcję obserwatorów. Kazachski minister spraw zagranicznych Kairat Abdrachmanow potwierdził obecność w Astanie dziewięciu przedstawicieli zbrojnej syryjskiej opozycji.

Jak informowała turecka gazeta "Daily Sabah", pierwszego dnia negocjacji zaplanowano szereg dwustronnych rozmów między negocjatorami, a w środę odbędzie się sesja plenarna z udziałem wszystkich stron.

Poprzednia runda negocjacji w Astanie, która odbyła się w maju, doprowadziła do zawarcia porozumienia w sprawie utworzenia w Syrii tzw. stref deeskalacji. 10 lipca rozpocznie się siódma runda syryjskich negocjacji w Genewie pod auspicjami ONZ z udziałem przedstawicieli syryjskiego rządu i zbrojnej opozycji.

Sześć lat wojny, ponad 310 tys. zabitych

Rosja i Iran wspierają prezydenta Syrii Baszara al-Asada w jego walce z popieraną przez Zachód opozycją. Dodatkowo zarówno syryjskie siły rządowe, jak i zbrojna opozycja, walczą przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już ponad sześć lat konfliktu zbrojnego, w który zaangażowały się światowe mocarstwa, śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Autor: arw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości