Cywile uciekają przed bombami. Miasta i wsie "są zupełnie puste"


W wyniku wzmożonych bombardowań opanowanej przez rebeliantów prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii prowadzonych przez syryjskie siły rządowe wspierane przez Rosję, ponad 235 tysięcy cywilów uciekło ze swoich domów - poinformowała w piątek ONZ.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) podało, że mieszkańcy masowo opuszczali domy w prowincji Idlib między 12 a 25 grudnia. Większość z nich uciekła z miast Maarat al-Numan i innych miejscowości na południu prowincji.

Miasto Maarat al-Numan i okoliczne wsie - jak twierdzi OCHA - "są zupełnie puste".

Migranci przenoszą się na północ do innych miast w tej samej prowincji, takich jak Ariha, Sarakib i Idlib oraz do obozów dla uchodźców wewnętrznych znajdujących się wzdłuż granicy turecko-syryjskiej. Tysiące przenoszą się do miast w sąsiedniej prowincji Aleppo. Ci, którzy uciekli już do Sarakibu, przenoszą się dalej na północ, spodziewając się wzmożenia walk w okolicy tego miasta.

Jak poinformowało ONZ, część organizacji humanitarnych musiała zawiesić działalność w tym regionie w związku ze zintensyfikowaniem walk.

Ofensywa Asada w Idlibie

Od początku grudnia siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada i lotnictwo rosyjskie nasiliły ataki na kontrolowaną przez dżihadystów prowincję Idlib na północnym zachodzie Syrii. W Idlibie dominują dżihadyści z grupy Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), dawnej syryjskiej filii Al-Kaidy.

Region ten, a także obszary przylegające do prowincji Aleppo, Hama i Latakia wciąż w dużej mierze wymykają się spod kontroli reżimu syryjskiego. Na obszarach tych schronienie znajduje wiele innych grup dżihadystycznych i osłabione siły rebeliantów.

W ubiegłym tygodniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zakomunikował, że 50 tys. ludzi ucieka z Idlibu w kierunku tureckiej granicy. W niedzielę tureckie media państwowe poinformowały, że co najmniej 25 tys. cywilów uciekło w ciągu dwóch dni z Idlibu do Turcji.

Sytuacja w SyriiMaciej Zieliński | PAP

Autor: ft//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości